Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите довериха на Манол Пейков близо 3 милиона лева

Снимка: Facebook/Manol Peykov

На 24 февруари бяха връчени наградите на "Свободен електрон" на Мрежата за гражданско действие BlueLink, които отличават водещи дигитални инициативи за опазване на природата, демокрацията и укрепването на ценностите на обединена Европа.

Голямата награда на публиката "Свободен електрон" спечели издателят Манол Пейков. За него са гласували 2618 души за организираните от него каузи в социалните мрежи. Те са:

• за закупуване на жизнено-необходими генератори за страдащите от руската агресия в Украйна;
• за изпращане на книги за българите в Украйна, които пристигат в Болград, откъдето се разпределят по всички населени места с българи;
• за изпращането на хуманитарна помощ на жертвите от земетресението в Сирия и Турция.

От февруари 2022 г. Манол Пейков е организирал над 25 кампании за събиране на средства за Украйна.

Специално за "Аларма" Манол Пейков даде интервю, в което каза:

"До момента (към 1 март 2023) са дарени 1 380 000 лв. само за закупуване на генератори, които изпращаме в Украйна.

Не са се уморили българите да помагат. Войната се нормализира в умовете на хората, на тези, които гледат войната отстрани, те  свикнаха с нея, така е устроен човек – не може постоянно да мисли за лошите неща. Стотиците хора които загиват в Украйна всеки ден, не попадат в новините.

И затова, когато започнах през ноември миналата година кампанията "Генератори за Украйна" толкова се изненадах, защото се затъркаля една снежна топка – за една седмица събрахме половин милион, а за два месеца събрахме почти 1 милион и половина лева. Това е нечувано, това е извън представите ми на какво е способен българинът. Тези пари са дарени от над 10000 българи, които са отделили от залъка си, от подаръците на децата си, за да дадат средства на непознати хора в Украйна. Доставяме с тирове до Одеса и до Киев, те минават по проверени пътища. Държа, когато хората даряват, да казват за какво точно дават парите си. Някои даряват анонимно, други дават и казват: "За каквото има най-голяма нужда". Над 470 генератори вече са доставени в Украйна.

Аз самият досега успях да стигна само до Одеса и до Болград. Няма да забравя колко тъмна беше Одеса когато пристигнахме – черна като Ада, хората които ни посрещнаха ни светеха с челници, има режим на тока.

Когато стана земетресението в Турция и Сирия трябваше да действаме много бързо. За две седмици събрахме почти 1 милион лева."

Какво научихме за себе си за тази една година война. Вие самият какво научихте?

"За тази една година разбрах, че е клише това, че българинът бил циничен, че си гледал само в своята паничка. Не е вярно това.

Хората ми имат доверие, защото виждат в мен заместител на неработещите институции. Проблемът не е в мнозинството, което е недоверчиво, а в самите институции, които са предизвикали това недоверие с години непрозрачност и корупция. За мен е магия, аз не мога да си обясня и до ден днешен това доверие, което получавам от хората.

Видя се, че може и по друг начин, че българите не сме кофти хора, които стоят на опашката на Европа. У нас има сила, енергия, съпричастие, любов, има желание за промяна, аз просто отпуших капачето съвсем леко и енергията, която я е имало, изведнъж избухна."

Към днешна дата с дарения и чрез доброволците на Манол Пейков вече са изпратени 110 специални палатки, които ще бъдат монтирани за нуждаещите се хора в Турция. Един тир с брашно вече е пристигнал в Северна Сирия, а през следващите дни се очаква още два тира с брашно и още четири камиона с дрехи да заминат в посока за Сирия.

До сега в Сирия са пристигнали общо 16 камиона, от които два са с детски и бебешки храни.

За пострадалите от земетресенията през февруари в Турция и в Сирия на Манол Пейков българите до момента са дарили близо 1 300 000 лв.

На 21 февруари се учреди фондация "Манол Пейков и приятели", която ще събира и обработва всички дарения (както за различните инициативи, свързани с Украйна, така и за пострадалите от земетресението в Турция и Сирия).

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реколтите на българското селско стопанство

Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури. Множество земеделци няма да могат да изпълнят тази стопанска година, а вероятно няма да могат да планират и следващата. Никой не знае колко точно големи са загубите, но в началото на април министърът на..

публикувано на 11.05.25 в 10:39

Църквата като дом на милосърдието

Евангелският текст от тази неделя именно ни напомня за цената на здравето и причините поради, които го губим. Къпалнята Витезда, името, на която в превод от еврейски значи "дом на милосърдието", се намира в Йерусалим. В нея на определено време слиза Ангел Господен, който раздвижва водата и тя има лечебно свойство за този, който пръв влезе след..

публикувано на 11.05.25 в 09:45
Доц. Мартин Осиковски, Ама-Мария Кръстева и д-р Ариф Абдулах

Религиозната идентичност в контекста на обединена Европа

Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..

обновено на 10.05.25 в 16:49
Капка Тодорова

Най-голямото предизвикателство пред Европа е дезинформационната война

В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..

публикувано на 10.05.25 в 08:50

В село Ставерци, което съществува от 6 века

Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..

публикувано на 10.05.25 в 08:35