Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 март в спомени и рими

Снимка: Pixabay

Неда Симеонова е един от жителите на гр. Плевен, чийто глас остава разпознаваем за много от нейните съгражданите дори и 20 години след края на трудовия ѝ път.

Повече от 4 десетилетия тя е част отдела за "Обредни дейности" на Общината и хиляди семейства от града и региона са поставили подписите си за граждански брак пред нея, получавайки ритуалната благословия на светската власт. Годините на нейната активната работа са и времената, в които 8 март е безусловен повод за празник. Пред слушателите на "Нашият ден“ тя се връща към спомените си за онези времена и отношението към празника на жените тогава – от позицията на своите 77 години днес.

"Осми март имаше два аспекта. Единият беше за майките. Децата, подготвени от учители и от близки, изнасяха прекрасни детски празненства. Когато майките получаваха цветенцето, календарчето или рисунката, направена от тяхното дете, те просто се стопяваха, сърцата им туптяха с всичка сила.

Другият аспект на празника – и то във вид на шега – беше, че това е Денят на колежката. Когато моят съпруг ме поздравяваше за 8 март, аз все му казвах, че има и още едно задължение – да поздрави и колежките си. Той много носеше на майтап и ми отговаряше, че щом съм му поръчала, непременно ще го изпълни“, разказва тя.

“Беше много приятно на тоя ден да видиш по улиците нагласени мъже, стиснали в ръцете си карамфили, защото тогава нямаше много цветя.

Кой както иска да възприема сега този празник, но на хората им харесваше. Важното беше да има празник“, споделя Неда Симеонова.

Един от спомените ѝ за 8 март е свързан с мистифицирано стихотворение, посветено на нейни колежки за празника, написано уж от таен обожател, но всъщност, създадено от самата нея. То се превръща в повод за шеги и усмивки на работното място години наред и звучи ето така:

Жени, създания прекрасни, мили,
носителки на нежност, обич, сили,
на възраст млада, средна, или зрели,
за вас немалко песни са изпели
поети, запленени от жената –
любима на мъжа и майка на децата.
Бъдете вий от Бог благословени
макар и от ребро Адамово родени,
затуй, че няма ли ви вас,
не гали ли ни нежен женски глас,
не топли ли ни вашата любов,
звездите ще угаснат. И камбанен зов
ще сложи края на рода човешки.
Затуй пази ни, Господи, да не допуснем грешки!

Пълния разговор може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Христова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44