Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

8 март в спомени и рими

Снимка: Pixabay

Неда Симеонова е един от жителите на гр. Плевен, чийто глас остава разпознаваем за много от нейните съгражданите дори и 20 години след края на трудовия ѝ път.

Повече от 4 десетилетия тя е част отдела за "Обредни дейности" на Общината и хиляди семейства от града и региона са поставили подписите си за граждански брак пред нея, получавайки ритуалната благословия на светската власт. Годините на нейната активната работа са и времената, в които 8 март е безусловен повод за празник. Пред слушателите на "Нашият ден“ тя се връща към спомените си за онези времена и отношението към празника на жените тогава – от позицията на своите 77 години днес.

"Осми март имаше два аспекта. Единият беше за майките. Децата, подготвени от учители и от близки, изнасяха прекрасни детски празненства. Когато майките получаваха цветенцето, календарчето или рисунката, направена от тяхното дете, те просто се стопяваха, сърцата им туптяха с всичка сила.

Другият аспект на празника – и то във вид на шега – беше, че това е Денят на колежката. Когато моят съпруг ме поздравяваше за 8 март, аз все му казвах, че има и още едно задължение – да поздрави и колежките си. Той много носеше на майтап и ми отговаряше, че щом съм му поръчала, непременно ще го изпълни“, разказва тя.

“Беше много приятно на тоя ден да видиш по улиците нагласени мъже, стиснали в ръцете си карамфили, защото тогава нямаше много цветя.

Кой както иска да възприема сега този празник, но на хората им харесваше. Важното беше да има празник“, споделя Неда Симеонова.

Един от спомените ѝ за 8 март е свързан с мистифицирано стихотворение, посветено на нейни колежки за празника, написано уж от таен обожател, но всъщност, създадено от самата нея. То се превръща в повод за шеги и усмивки на работното място години наред и звучи ето така:

Жени, създания прекрасни, мили,
носителки на нежност, обич, сили,
на възраст млада, средна, или зрели,
за вас немалко песни са изпели
поети, запленени от жената –
любима на мъжа и майка на децата.
Бъдете вий от Бог благословени
макар и от ребро Адамово родени,
затуй, че няма ли ви вас,
не гали ли ни нежен женски глас,
не топли ли ни вашата любов,
звездите ще угаснат. И камбанен зов
ще сложи края на рода човешки.
Затуй пази ни, Господи, да не допуснем грешки!

Пълния разговор може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Христова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От египетските папируси до съвременните методи: През историята на пластичната хирургия с д-р Мектубджян

В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..

обновено на 16.04.25 в 12:08

Ще останат ли децата без педиатрична грижа в Пета градска болница?

Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа.  Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..

обновено на 16.04.25 в 11:18
Пораженията в църквата

"Света Неделя" – споменът за една трагедия, която беляза век

На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..

публикувано на 16.04.25 в 10:32
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31