Необичайна експозиция, чиито домакин вече втори месец е Българската търговско-промишлена палата разкрива удивителния художествен талант на Веселин Чобанов - инженер по образование, кинолог по призвание и артист по душа.
Изложбата е спомен за известния варненец, който през целия си живот не само отглежда ловни кучета, но и оставя отчетлива следа в постиженията на българската ловна кинология.
През 80-те години на XX век Веселин Чобанов работи в сътрудничество с най-изтъкнатите български и европейски специалисти в тази сфера, и разработва безценни курсове за обучение на съдии, оценители и селекционери в ловната кинология.
Артистичната част от душата му обаче изпитва нужда и от други начини на изразяване, затова в свободното си време, той претворява любовта си към природата, ловните кучета и лова в особен вид картини, създавани чрез техниката интарзия.
Интарзията е приложно изкуство, при което върху дадена повърхност-основа се врязват парчета от друг материал. Интарзията от дърво най-често се прави от парченца различна дървесина, или разноцветен фурнир и именно по този начин са изработени мозайковите ловни сюжети на Веселин Чобанов.
Чрез тази техника той пресъздава стотици творби с разнообразни ловни сюжети, сцени на общуване с природата и много образи на различни ловни животни, както и неизменно присъстващите по време на излетите кучета. Част от човешките образи в картините му, пък представляват стилизирани автопортрети.
Инициатор на организирането на изложбата е журналистът и PR експерт Васил Чобанов, който се ангажира с това да извади от забравата талантливото творчество на художника-кинолог, негов родственик по бащина линия.
„Човекът вече го няма, но споменът за него остава. И което е по-важно – остават картините му“, споделя той и допълва:
“Днес подобни картини могат да се правят много по-лесно чрез компютърно проектиране и изразване, но той правеше всичко на ръка, което ги прави още по-ценни. Спомням си как у тях винаги имаше един чувал с разноцветни парчета дърво, които той ползваше за картините си.“
След приключването на временната изложба в сградата на БТПП, нейният организатор смята да потърси подкрепата на Националното ловно-рибарско сдружение, за да продължи тя да бъде достъпна за публиката.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Алтернативното в културата и в живота ни се обсъжда в това издания на "Гласът на времето". Участват: Данислава Делчева, Тончо Краевски, Милена Николова-Миленита и Ангел Каспарянов. Дискусията минава през музиката, опозицията алтернативна срещу “мейнстрийм” култура и разликите в артистичните подходи през 90-те и днес. Събеседниците отговарят..
В епизод 590 "Трамвай по желание" насочва вниманието на своята публика към провокативната постановка на продуцентската къща "Гръм и тряс", скандално озаглавена "П.О.Р.Н.О.". Стожерите на благоприличието няма защо да се шокират, защото, макар и провокативна, темата на спектакъла е не само обществено приемлива, а и обществено необходима. Става дума..
Международният кинофестивал, който тази година ще се проведе в Кан между 13 и 24 май , разпространи официалната си визия, съобщи за "Артефир" кинокритичката Павлина Желева , която следи събитието отблизо. По традиция плакатите на Кан често отбелязват годишнини от създаването на емблематични филми. Много известни актьори, между които Ингрид..
"Маршът Компарсита" се нарича новата книга на Петринел Гочев, която снощи беше представена в Драматичен театър - Габрово. На 15 май авторът ще има премиера и съвместна изложба, заедно с Гергана Змийчарова в BKI Haus Wittgenstein - Виена. През юни на Фестивала на камерните спектакли във Враца сборникът с новели "Маршът Компарсита" отново ще бъде..
На 15 май (четвъртък), от 18.30 ч. в галерия "Синтезис" се открива изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" на белгийската визуална артистка и фотографка Катрин Лонгли . Тя е родена в Белгия през 1980 г., живее и работи в Брюксел. Завършва фотография, комуникационни изследвания и антропология. Артистичният ѝ подход е..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg