Необичайна експозиция, чиито домакин вече втори месец е Българската търговско-промишлена палата разкрива удивителния художествен талант на Веселин Чобанов - инженер по образование, кинолог по призвание и артист по душа.
Изложбата е спомен за известния варненец, който през целия си живот не само отглежда ловни кучета, но и оставя отчетлива следа в постиженията на българската ловна кинология.
През 80-те години на XX век Веселин Чобанов работи в сътрудничество с най-изтъкнатите български и европейски специалисти в тази сфера, и разработва безценни курсове за обучение на съдии, оценители и селекционери в ловната кинология.
Артистичната част от душата му обаче изпитва нужда и от други начини на изразяване, затова в свободното си време, той претворява любовта си към природата, ловните кучета и лова в особен вид картини, създавани чрез техниката интарзия.
Интарзията е приложно изкуство, при което върху дадена повърхност-основа се врязват парчета от друг материал. Интарзията от дърво най-често се прави от парченца различна дървесина, или разноцветен фурнир и именно по този начин са изработени мозайковите ловни сюжети на Веселин Чобанов.
Чрез тази техника той пресъздава стотици творби с разнообразни ловни сюжети, сцени на общуване с природата и много образи на различни ловни животни, както и неизменно присъстващите по време на излетите кучета. Част от човешките образи в картините му, пък представляват стилизирани автопортрети.
Инициатор на организирането на изложбата е журналистът и PR експерт Васил Чобанов, който се ангажира с това да извади от забравата талантливото творчество на художника-кинолог, негов родственик по бащина линия.
„Човекът вече го няма, но споменът за него остава. И което е по-важно – остават картините му“, споделя той и допълва:
“Днес подобни картини могат да се правят много по-лесно чрез компютърно проектиране и изразване, но той правеше всичко на ръка, което ги прави още по-ценни. Спомням си как у тях винаги имаше един чувал с разноцветни парчета дърво, които той ползваше за картините си.“
След приключването на временната изложба в сградата на БТПП, нейният организатор смята да потърси подкрепата на Националното ловно-рибарско сдружение, за да продължи тя да бъде достъпна за публиката.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg