Необичайна експозиция, чиито домакин вече втори месец е Българската търговско-промишлена палата разкрива удивителния художествен талант на Веселин Чобанов - инженер по образование, кинолог по призвание и артист по душа.
Изложбата е спомен за известния варненец, който през целия си живот не само отглежда ловни кучета, но и оставя отчетлива следа в постиженията на българската ловна кинология.
През 80-те години на XX век Веселин Чобанов работи в сътрудничество с най-изтъкнатите български и европейски специалисти в тази сфера, и разработва безценни курсове за обучение на съдии, оценители и селекционери в ловната кинология.
Артистичната част от душата му обаче изпитва нужда и от други начини на изразяване, затова в свободното си време, той претворява любовта си към природата, ловните кучета и лова в особен вид картини, създавани чрез техниката интарзия.
Интарзията е приложно изкуство, при което върху дадена повърхност-основа се врязват парчета от друг материал. Интарзията от дърво най-често се прави от парченца различна дървесина, или разноцветен фурнир и именно по този начин са изработени мозайковите ловни сюжети на Веселин Чобанов.
Чрез тази техника той пресъздава стотици творби с разнообразни ловни сюжети, сцени на общуване с природата и много образи на различни ловни животни, както и неизменно присъстващите по време на излетите кучета. Част от човешките образи в картините му, пък представляват стилизирани автопортрети.
Инициатор на организирането на изложбата е журналистът и PR експерт Васил Чобанов, който се ангажира с това да извади от забравата талантливото творчество на художника-кинолог, негов родственик по бащина линия.
„Човекът вече го няма, но споменът за него остава. И което е по-важно – остават картините му“, споделя той и допълва:
“Днес подобни картини могат да се правят много по-лесно чрез компютърно проектиране и изразване, но той правеше всичко на ръка, което ги прави още по-ценни. Спомням си как у тях винаги имаше един чувал с разноцветни парчета дърво, които той ползваше за картините си.“
След приключването на временната изложба в сградата на БТПП, нейният организатор смята да потърси подкрепата на Националното ловно-рибарско сдружение, за да продължи тя да бъде достъпна за публиката.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg