Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30 вечери с 30 български класики в кино "Одеон"

"Филмаутор" отбелязва 30 години от своето създаване с 30 срещи с едни от най-емблематичните български филми. Инициативата "30 вечери с 30 класики" започва на 17 март в кино "Одеон" с "Лачените обувки на незнайния воин" на Рангел Вълчанов. След това всеки петък, в рамките на 30 седмици, ще бъде излъчвана по една българска класика, а прожекцията ще бъде последвана от разговор с творческия ѝ екип. 

Да обичаш на инат", "Куче в чекмедже", "Щурец в ухото", "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде", "Мъжки времена", "Преброяване на дивите зайци", "Вчера" и "Момчето си отива"са само малка част от доброто български кино, на което зрителите ще могат да се насладят.

Всеки филм ще бъде излъчен в своя оригинален формат, а именно – на лента. Това придава по-различна картина и показва, че истинското кино вълнува не само с историите си, но и с показа си.

"30 вечери с 30 класики" цели да провокира разговор за смисъла на киното. С инициативата си "Филмаутор" ще запознае младата публика с класиките на родното кино, върху които стъпва неговото цялостно развитие, но и ще припомни младостта на поколението, израснало с тези филми.

Всички прожекции ще са с вход свободен, но трябва да бъде взет билет на стойност 0 лв. от касата на киното.

Подробностите чуйте от председателя на Управителния съвет на дружеството Виктор Божинов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на Галина Шехирян – впечатляващ визуален експеримент

Галина Шехирян е от онези художници, които не спират да експериментират с техники и похвати, но стилът им винаги остава разпознаваем. До 24 април може да разгледаме новата ѝ самостоятелна изложба – живопис, стъкло и монотипия в столичната галерия "Нюанс". Експозицията представя нови произведения, които обхващат почти всички аспекти на..

публикувано на 14.03.25 в 08:05
Кирил Карталов (вдясно) и Велин Манов

Кирил Карталов с научна гледна точка за поклонничеството в "Цветята на нациите"

Кирил Карталов за първи път представя темата за пилигримството от научна гледна точка в изданието "Цветята на нациите. Пилигрими по Камино де Сантяго" и дава нова интерпретация на традиционните историко-философски учения и позиции. Книгата излиза първоначално на италиански език в луксозен вариант с 200 ръчно направени копия и множество снимков..

публикувано на 13.03.25 в 17:19

"Пакет Вечност" – черна комедия и танц със смъртта

Черна комедия ни впуска в танц със смъртта, воден от погребален агент в българско градче, където старите вражди никога не умират, а се предават в наследство. "Пакет Вечност", дебютът в игралното кино на Магдалена Илиева, е един от трите български филма, селектирани за международния конкурс на 29-ия София филм фест. Главният герой Боби, в чиято..

публикувано на 13.03.25 в 17:10
Сашо Серафимов

Сашо Серафимов представя нова стихосбирка в Пловдив

Поетът Сашо Серафимов представя новата си стихосбирка "Случаят живот или сънят на света" в галерия "Възраждане" в Пловдив. Тя е съставена от поета, писателя и драматурга Стефан Цанев . В стихосбирката са публикувани подбрани стихове от цялото творчество на Серафимов. Авторът избрал заглавието "Случаят живот или сънят на света", защото и..

публикувано на 13.03.25 в 17:08
Линда Русева

"Трагедията с пералните машини" в Академия комика

Тази година посвещаваме Академия комика, литературния салон на редакция "Хумор и сатира", изцяло на класическата литература, на онази, хубавата литература, в която можем да се потопим като в повтарящ се сън, в детски спомен, в приятно мечтание…  четем, откриваме, преоткриваме, препрочитаме класиката. В неделя, 16 март, разлистваме творчеството на..

публикувано на 13.03.25 в 16:50