Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кино "Одеон" представя 30 от вечните филми на България

От 17 март 2023 г. всеки петък, в рамките на 30 седмици, в кино "Одеон" ще бъде излъчван един класически български филм, а след прожекцията зрителите ще могат да се срещнат с някои от неговите автори.

"Спряхме се на 30 знакови имена на автори с принос в нашата киноматография. Така стигнахме до идеята да направим 30 прожекции на класически български филми. Избрахме петък вечер, за да ги показваме."

Това казва в "Нашият ден“ Мария Палаурова, изпълнителен директор на Филмаутор.

Тя допълва, че единствено кино "Одеон“ има запазени машини, които могат да показват филми, които са на лента.

Начало на инициативата "30 вечери с 30 класики" поставя филмовата лента на режисьора Рангел Вълчанов от 1979 "Лачените обувки на незнайния воин”. След прожекцията зрителите ще могат да се срещнат с оператора Радослав Спасов и с художника Георги Тодоров.

На 31 март ще бъде показан филмът "Да обичаш на инат“ и зрителите ще могат да се срещнат с Николай Волев.

Порасналите деца могат да си припомнят "Куче в чекмедже“ и "Горе на черешата“. Има и няколко документални заглавия – "И в рая има ад“ на режисьора Атанас Киряков, както и лентата на Адела Пеева "Чия е тази песен“. Една от вечерите е посветена на анимацията и е планирана среща с Анри Кулев.

Битката с интернет пиратството е една от задачите, който си поставят от Филмаутор.

Чуйте подробности в звуковия файл.

Снимка – кино "Одеон" и Филмаутор

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът София Ъндърграунд поставя ъндърграунда под въпрос

На 23 април под надслов "Това е толкова ъндърграунд" се открива фестивалът за пърформънс изкуство "София ъндърграунд". Събитията в програмата му продължават до 27-и, неделя. Тази година фестивалът задава въпроса може ли ъндърграундът да остане под земята и каква е ролята му в съвременния артистичен свят. Доколко социалните медии, навикът на..

публикувано на 21.04.25 в 16:38

"Бременските музиканти" свирят в театър "Възраждане"

Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст акцентът е въздействието на музиката върху децата, това обясни и режисьорът Христо Ботев Станчев. Точно както повелява историята той вплита в едно приключение група животни – магаре, куче, котка и..

публикувано на 21.04.25 в 15:28
Марк Твен

Отбелязваме 115 години от смъртта на Марк Твен с архивен откъс от постановката "Принцът и просякът"

На 21 април се навършват 115 години от смъртта на Марк Твен – един от най-значимите американски писатели. Марк Твен е роден през 1835 аристократична и многолюдна фамилия, заселила се първо в щата Вирджиния, а после край река Мисисиспи. Писателят има вълнуващо и изпъленено с емоции и приключения детство, което после го вдъхновява за написването..

публикувано на 21.04.25 в 10:56

Потапяне в традицията с майсторката на шевици Ани Йовева

В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я насочва към традиционната българска бродерия. Йовева е отдадена на занаята – държи на мотивите, цветовете и бодовете. Случвало се е да работи върху една носия в продължение на 5 години.  Разказва,..

публикувано на 21.04.25 в 10:30
Олег Ковачев

Възкресение на подвига

В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..

публикувано на 20.04.25 в 10:29