Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как хапчето за отслабване превзе света

Снимка: Pexels

Хапчето за отслабване е мечта на човечеството, поне от времето, когато затлъстяването се превърна в сериозен проблем за богатия глобален север. И ето че вече го има. Както много други неща, открити случайно и свойствата на Оземпик да води до загуба на килограми не са били непосредствената цел. Измислено е като лекарство при диабет тип 2. През 2021 година е одобрено в Америка като лечение на затлъстяване. Година по-късно е позволена и версия с по-висока доза активно вещество. През 2022 е одобрено и в Европа, а от миналата седмица и във Великобритания.
Инжекцията потиска апетита и желанието за хранене, а освен това удължава чувството за ситост, така че наистина се храним по-малко и съответно да слабеем.
Говорим за хапче, но става въпрос за 4 медикамента: Оземпик инжекция, Рибелсус, (таблетки), Вегови (високата доза Оземпик, единственото одобрено като медикамент за отслабване) и Мунджаро.

От лекарство до статус символ

Освен чисто логистичния проблем, че хора, на които лекарството е предписано, не могат да си го набавят, Оземпик и останалите медикаменти, имат странични ефекти като главоболие, отпадналост, диария или запек – но какво са тези оплаквания, ако можем да изглеждаме като холивудска знаменитост.

А и ако доскоро жълтите издания спекулираха коя прочута личност има корекции по тялото или лицето, в момента актуалният въпрос е той/тя взима ли Оземпик?

Самият Оземпик е нещо като знаменитост с милиони постове из социалните мрежи, а е и точно това, което фарма индустрията харесва: бързо и неоспоримо действие, висока цена и необходимост да се взима непрекъснато.

Д-р Андрю Крафтсън, ендокринолог към мичиганския медицински институт отбелязва, че апетитът на пациентите се повишава значително, когато пропуснат дори една единствена доза, а тези, които са спрели приема, си връщат до две трети от изгубените килограми в рамките на няколко седмици или месец.

Никое друго лекарство, освен Виагра, не е ставало толкова популярно толкова бързо.

От излизането на Оземпик през 2017 г. печалбите на Novo Nordisk са се покачили 58%, а цялостният растеж в печалбата на компанията за 2022 е 98%.

Още поне 4 фарма компании разработват свои медикаменти в клинични изпитания, а когато изтече патентът на компанията производител, пазарът ще избухне от генерици, цените ще паднат и отслабването ще се демократизира. Което ще даде възможност на охолните западни общества да преборят съвременен феномен какъвто е затлъстяването.
Вероятно отскоро прокламираният девиз, че всеки е красив какъвто е и че трябва да празнуваме разнообразието от размери и форми ще бъде забравен. Мултимилиардната фитнес и диетичната индустрия вероятно ще преживее сериозен трус. Хранителната индустрия и ресторантьорският бизнес едва ли посрещат с възторг новината за хапчето, потискащо апетита.
Печеливша вероятно ще бъде козметичната хирургия, тъй като при рязко сваляне на килограми, кожата губи еластичност и спихва и се налага намеса.
Дали ще заживеем скоро в свят, в който всеки ще прилича на своята инстаграм версия, чуйте в "Науката не спи" с Никола Кереков.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чиито мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20