На 20 март се навършват 61 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Алжир. По този повод гост в това предаване е Н.Пр. г-жа Байя Бенсмаил – Извънреден и пълномощен посланик на Алжирската демократична и народна република в София.
Една от най-привлекателните културни забележителности на тази държава е планинското пустинно плато Тасили, разположено близо до планината Ахагар. Платото се намира в югоизточната част на Алжир – земята на племето туареги. Един много ценен обект на културното наследство, който става известен след разкриването на хиляди древни скални рисунки – петроглифи. Националния парк "Тасили н'Ажер", заедно с планината Ахагар, от 1972 г. е признат от ЮНЕСКО за част от световното културно наследство.
Много са културните обекти на Алжир, които впечатляват не само туристите, но и самите алжирци. Друга примамлива забележителност на културния туризъм, също включена в списъка с обекти на световното културно наследство на ЮНЕСКО, е Касба – историческата част на столицата град Алжир. Старата Касба е разположена на живописен хълм и е възникнала по времето на турското владичество. Жителите на това уникално селище, облечени в традиционните си алжирски облекла, обичат да се срещат и да се разхождат из лабиринта от тесни улички, обградени от старинни къщи.
Касба е приютила джамията Кетшава, с над 300-годишна история, която по време на френското присъствие е преустроена като християнски храм на името на св. Филип. От 1962 г. отново е джамия. В град Алжир се намира и католическата катедрала на "Дева Мария от Африка". Внушителна сграда, построена преди повече от сто години.
Музеите в цялата страна са едни от най-посещаваните културни обекти. На голям интерес и на много посетители се радват музеите в столицата Алжир. Музеят за етнографско и местно изкуство и Националния музейт за изящни изкуства – едни от най-интересните и богати музеи в Северна Африка. Също така е привлекателен и Дворецът на изкуствата или "Бастион 23", както и Музеят за модерно изкуство и Музеят на античността. А в Музея на армията са представени различни експозиции, с богати колекции от артефакти – от древността до нашето време.
Ето какво сподели Н.Пр. посланик Байя Бенсмаил за мисията и ролята на музеите днес: "Ние не можем да вървим напред, без да знаем откъде идваме! Не можем да строим бъдещето, ако не се облягаме на миналото. Тъй като събитията от миналото трябва да ни накарат да не повтаряме същите грешки и да изживеем същите трагедии, които вече познаваме. Затова аз мисля, че важността на музеите е в това, че те ни напомнят и ни учат на историята на човечеството. И също – на нашата лична история, историята на всеки народ и на отделния човек дори. Мога също да кажа, че музеите са паметта на народите. И мисля, че миналото не трябва да ни тежи. А по-скоро да ни помогне да разбираме другия. И не трябва никога музеите да се превръщат в бариера, която да ни пречи да разбираме и да общуваме с другия… Познаваме много държави, които в миналото са воювали помежду си, а днес – ръка за ръка – искат да живеят и да строят бъдещето на своите народи, с цялото приятелство, което е необходимо. Както ние казваме – да живеем заедно!
Искам да споделя и това, че през 2018 година Алжир предложи да се определи един ден, посветен на идеята да живеем заедно – в мир и разбирателство… И това предложение беше прието с консенсус от ООН и беше избрана датата 6-ти май. И всяка година на този ден, в целия свят се отправя апел към всички хора – "Да живеем заедно" – и това е и девиз на тази инициатива…"
С Н.Пр. г-жа Байя Бенсмаил разговаряхме за културното наследство и развитието на културния туризъм в Алжир, както и за културните връзки между нашите две страни.
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg