Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докосване до необятния талант на Атанас Яранов

„Килерът на тъщата“, картина на Атанас Яранов
Снимка: Alma Communication

"Атанас Яранов: неизвестни творби" е най-новата колекционерска изложба на големия български художник, която представя галерия "Милениум".

Експозицията включва над 60 работи, които са рисувани с туш, сангин и молив, темперни и акварелни бои чрез авторски смесени техники. Почти всички произведения са непоказани досега. "За Атанас Яранов е писано много. Той се счита за един от най-големите майстори на модерната фигурална живопис. Носител е на множество престижни отличия и награди. Наситена и контрастна живопис, която се вижда дори и в мало-форматните му работи и проекти, споделя уредника на галерия "Милениум" – Анна Банова.

Темите на творбите са раждането и смъртта, хумора и сатирата. Яранов се счита за един от най-големите майстори на модерната фигурална живопис. Той разработва стила си, като преминава през етапите на двуизмерни композиции в монохромна гама и стига до сложни перспективни решения в ярки наситени цветове. Картините на твореца са разпознаваеми поради свободното боравене с формата – ясна и конкретна, без бъбривост и ненужно естетизиране. Немалко пъти артистът е окачествяван от известни изкуствоведи като интелектуален феномен, творец със съзнателно усещане, разбиране и интерпретиране на общочовешки теми.


Културологът и преподавател в Националната художествена академия проф. Любомир Стойков, подчертава за Яранов и изложбата, че: "Експозиции от този тип допълват и обогатяват представите за съответния художник от една – на пръв поглед, всекидневна и банална гледна точка. Но когато това е емблематичният Атанас Яранов, няма място за тривиалности, дори да става дума за най-малки, спонтанни и правени "на крак" рисунки. Ценна е всяка негова чертичка и линия, всяка негова набързо нарисувана фигура, силует, риба, стол и бутилка. Вярвам, че посетителите ще се докоснат до духовния свят на маестрото, ще открият нови щрихи към необикновения му портрет и ще осмислят още по-ясно необятния му талант. Тъкмо чрез неговите неизвестни досега произведения ще се схване по-релефно финия и сложен процес от раждането на идеята до нейната реализацията и – най-важното, ще се проникне в интимната и малко позната "метавселена" на Атанас Яранов."


Изложбата може да бъде видяна до 14 април 2023 г.

Снимки: Alma Communication
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44