Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще подпише ли Българският фармацевтичен съюз новия договор с НЗОК?

Снимка: Pixabay

От началото на април  2023 г. трябва да влезе в сила нов договор за работата на Здравната каса с аптеките по отношение на лекарствата, които се отпускат от осигурителния фонд с доплащане. Българския фармацевтичен съюз не приема предложеното от ръководството на касата предложение да отпадане възможността аптеките да отпускат по-малък брой лекарства от изписаните в рецептата, когато някое от тях липсва или пациентът няма пари за него. 

„Те искат да удължим сега действащия договор, т.е всички контроли, които договаряхме последните месеци няма да могат да влязат в срока в който сме се разбрали“.

Това посочва в интервю за БНР Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Той припомня, че през есента БФС подписа един тримесечен анекс за отлагане с условието, че определени неща ще се случат от първи април. През тези три месеца не се направиха съответните промени в структурата или начина на контрол на Здравната Каса.

"Изпълнението на рецепти по Здравна каса са доста сложни. По време на хартиените рецепти, този контрол се осъществяваше от аптеките върху лекарите. Ние смятаме, че в сферата на дигитализацията, този контрол може да се извършва в реално време, т.е. да се заложат такива контроли в Здравно информационната система, така че лекарите да не могат да бъркат административни неща и бумащината да отпадне“, посочва Димитър Маринов.

От съсловната организация коментират, че има спорни моменти, защото Касата настоява да се отменят права на пациента и да му се вмени задължение.
Това нарушава правата на пациента – когато му бъде изписана терапия и медикамент от нея липсва в аптеката, да му бъдат отпуснати останалите лекарства.

"Магистър-фармацевтът е длъжен да изпълни предписаното от лекаря, когато пациентът го желае. Никой не може да вмени на болния да изпие или да потреби това, което лекаря му е дал“, казва още Димитър Маринов. 

Според него ЕС няма как да промени през следващите два месеца регламента, така че да угоди на желанието на НЗОК и техният текст, които  предлагат за контрол по верификацията да стане законен.

Днес до края на деня Българският фармацевтичен съюз ще вземе решение дали да приемат предложението на Здравната каса за удължаване на действащия договор с два месеца.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25
Доц. Ралица Ганева

Доц. Ралица Ганева: България не само не прибързва с еврото, тя закъснява

Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..

публикувано на 16.05.25 в 16:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения?  Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?   Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения..

публикувано на 16.05.25 в 14:35
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Как да защитим правата си, когато ЧСИ запорира сметките и имуществото ни

Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи?  Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..

публикувано на 16.05.25 в 13:35

ЕК: България не е транспонирала правилно Директивата за правото на достъп до адвокат

Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките.  България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..

публикувано на 16.05.25 в 12:45