Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българо-турският бизнес форум с двустранни срещи в Бургас предизвика голям интерес

Повече от 250 участници от Турция и близо 100 от България се включиха в големия Българо – турски бизнес форум, който се проведе в Конгресния център в Бургас.

Той бе организиран от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките си средни предприятия, а неговата цел бе подписването на меморандум за сътрудничество между двете страни.

В ефира на “Нашият ден“ Бурхан Немутлу, председател на управителния съвет на Българо-турската търговско индустриална камара, коментира събитието в “Нашият ден“:

“Форумът беше коментиран основно заради много добрата организация, която направихме с Агенцията за насърчаване на малкия и средния бизнес с помощта на председателството на г-н Таков. Към него имаше много голям интерес от двете страни – българска и турска. От българската страна имаше около 260 фирми, които се включиха на форума, а от турска дойдоха над 100.

Бяха избрани много актуални теми, които предизвикаха голям интерес. Освен основните панели, организирани от домакините, имаше и B2B срещи. На тези срещи винаги се подписват и договори“.

В предаването той посочи още, че най-важната тема е била свързана с възможностите за финансиране:

“Много е важно да има дискусии и диалог на тези форуми и да има информацията, която агенцията има. Много е важно да достигне до крайния клиент, а това става само чрез такива форуми“.

Според него в България семейното предприемачество е останало малко назад в историята:

“Стигнали сме до извода, че трябва да се фокусираме именно върху този малък среден бизнес. България има много голям капацитет, ако успеем да направим тази крачка и да мотивираме хората и да им покажем, че както в Турция, така и в България има много големи възможности, ще успеем да задържим и младите хора тук“.

Той твърди, че предприемачеството трябва да започне още в образованието. Образованието и семейното възпитание трябва да насърчава младите хора, че няма граници, когато се прави бизнес и посочва, че в България трябва да се фокусираме върху производството, за да имаме добра икономика.


Бойко Таков, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия, също коментира темата в ефира на “Нашият ден“:

“Една от целите на форума беше интернационализацията на малките и средни предприятия в България. Ние организираме събития, на които българските малки и средни предприятия могат да намерят свои партньори, клиенти и доставчици на услуги и материали“.

“Подкрепяйки експорта, ние подкрепяме самите компании да изнасят своята продукция навън и да ги подпомагаме с изложения. Република Турция и компаниите там биха могли да играят много ключова роля за нас. Те са огромна икономика, огромно производство, което може да бъде много благоприятстващо нашите производители“, посочва още той и информира, че следващото събитие е в края на този месец – 27 април, което Изпълнителната агенция подготвя с БАН, където ще покажем последните достижения и разработки на Академията.

Фикрет Индже е основател и мажоритарен собственик на фирма. Той е спечелил наградата “Инвеститор на годината“. В ефира на “Нашият ден“ той коментира защо е привързан към България и каква е спецификата на бизнеса му:

“Дойдох в България преди 33 години, тогава бях директор на една турска компания и купувахме метали от “Кремиковци“. През 1991 г. реших да основа своя собствена компания и след нейното основаване започнахме да внасяме от различни места. Той е привързан към България и я обича, поканил е много турски компании, които да инвестират у нас. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: www.b2bconnect.bgwww.industrialpark-burgas.bg
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10