Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българо-турският бизнес форум с двустранни срещи в Бургас предизвика голям интерес

Повече от 250 участници от Турция и близо 100 от България се включиха в големия Българо – турски бизнес форум, който се проведе в Конгресния център в Бургас.

Той бе организиран от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките си средни предприятия, а неговата цел бе подписването на меморандум за сътрудничество между двете страни.

В ефира на “Нашият ден“ Бурхан Немутлу, председател на управителния съвет на Българо-турската търговско индустриална камара, коментира събитието в “Нашият ден“:

“Форумът беше коментиран основно заради много добрата организация, която направихме с Агенцията за насърчаване на малкия и средния бизнес с помощта на председателството на г-н Таков. Към него имаше много голям интерес от двете страни – българска и турска. От българската страна имаше около 260 фирми, които се включиха на форума, а от турска дойдоха над 100.

Бяха избрани много актуални теми, които предизвикаха голям интерес. Освен основните панели, организирани от домакините, имаше и B2B срещи. На тези срещи винаги се подписват и договори“.

В предаването той посочи още, че най-важната тема е била свързана с възможностите за финансиране:

“Много е важно да има дискусии и диалог на тези форуми и да има информацията, която агенцията има. Много е важно да достигне до крайния клиент, а това става само чрез такива форуми“.

Според него в България семейното предприемачество е останало малко назад в историята:

“Стигнали сме до извода, че трябва да се фокусираме именно върху този малък среден бизнес. България има много голям капацитет, ако успеем да направим тази крачка и да мотивираме хората и да им покажем, че както в Турция, така и в България има много големи възможности, ще успеем да задържим и младите хора тук“.

Той твърди, че предприемачеството трябва да започне още в образованието. Образованието и семейното възпитание трябва да насърчава младите хора, че няма граници, когато се прави бизнес и посочва, че в България трябва да се фокусираме върху производството, за да имаме добра икономика.


Бойко Таков, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия, също коментира темата в ефира на “Нашият ден“:

“Една от целите на форума беше интернационализацията на малките и средни предприятия в България. Ние организираме събития, на които българските малки и средни предприятия могат да намерят свои партньори, клиенти и доставчици на услуги и материали“.

“Подкрепяйки експорта, ние подкрепяме самите компании да изнасят своята продукция навън и да ги подпомагаме с изложения. Република Турция и компаниите там биха могли да играят много ключова роля за нас. Те са огромна икономика, огромно производство, което може да бъде много благоприятстващо нашите производители“, посочва още той и информира, че следващото събитие е в края на този месец – 27 април, което Изпълнителната агенция подготвя с БАН, където ще покажем последните достижения и разработки на Академията.

Фикрет Индже е основател и мажоритарен собственик на фирма. Той е спечелил наградата “Инвеститор на годината“. В ефира на “Нашият ден“ той коментира защо е привързан към България и каква е спецификата на бизнеса му:

“Дойдох в България преди 33 години, тогава бях директор на една турска компания и купувахме метали от “Кремиковци“. През 1991 г. реших да основа своя собствена компания и след нейното основаване започнахме да внасяме от различни места. Той е привързан към България и я обича, поканил е много турски компании, които да инвестират у нас. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: www.b2bconnect.bgwww.industrialpark-burgas.bg
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25
Доц. Ралица Ганева

Доц. Ралица Ганева: България не само не прибързва с еврото, тя закъснява

Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..

публикувано на 16.05.25 в 16:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения?  Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?   Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения..

публикувано на 16.05.25 в 14:35
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Как да защитим правата си, когато ЧСИ запорира сметките и имуществото ни

Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи?  Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..

публикувано на 16.05.25 в 13:35

ЕК: България не е транспонирала правилно Директивата за правото на достъп до адвокат

Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките.  България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..

публикувано на 16.05.25 в 12:45