Преди дни президентът Румен Радев отбеляза, че не се повдига темата за издигането на образованието в стратегически и национален приоритет. Това беше ключовото му послание по време на кръглата маса "Образованието – ключ към историческата памет, родолюбието и просветеното общество", която се проведе в София през изминалата седмица.
Като споменава тежките демографски проблеми и опасността да угаснем духовно, преди да сме се стопили физически, Радев пита: "Не е ли физическото чезнене на нашата нация резултат от морална и духовна деградация" и допълва, че тези неща са дълбоко свързани.
Президентът посочва, че тук идва въпросът дали страната ни ще бъде адекватна на сериозните предизвикателства на бъдещето със сегашните учебни програми и учебниците по български език и литература, история и география. Ще бъдем ли адекватни с тяхното съдържание и с начина, по който тези учебници се създават, контролират и отпечатват.
На кръглата маса стана ясно, че Министерство на образованието и науката ще предостави резултати от анализ и предложения за промени в учебните програми за обществено обсъждане.
"За първи път чувам български президент и български министър на образованието да се ангажират с въпросите на историческата памет и за националната идентичност в образованието“, това заяви академик Атанас Семов на кръглата маса. И подчерта, че е важно да върнем българското училище в България.
Във форума участваха министърът на образованието и науката в служебния кабинет проф. Сашо Пенов, изтъкнати историци, университетски и училищни преподаватели, представители на МОН, както и на синдикални организации в сферата на образованието.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg