Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Динев: Пета поредна патова ситуация след вчерашния вот

Снимка: БГНЕС

“След вчерашния вот нещата изглеждат като пета поредна патова ситуация. Не мисля, че възможностите за намиране на дългосрочна форма на управление са се увеличили, по-скоро изглежда, че няма как този вот да реши нещо", казва в ефира на “Нашият ден“ политологът Ивайло Динев и подчертава:

“Единствената партия, която увеличава своето присъствие, е партия “Възраждане“."

“Какво ще се случи нататък – дали ще има правителство на малцинството, дали такова с много компромиси, дали няма да има правителства, а служебен кабинет – и двата хода ще увеличат процентите на “Възраждане“, казва още той.

По думите му тази партия разчита на поддържането на нестабилност в последните две години, защото трупа антисистемен вот.

Останалите политически сили, които сега се борят за първо за място – ПП-ДБ и ГЕРБ,  изглежда, че наистина нямат правилен ход.

ПП-ДБ и ГЕРБ – възможно ли е премахването на червените линии?

Според него е много трудно да си представим, че избирателите ще възприемат една коалиция между най-яростните съперници през последните години.

“Червените линии идват от две различни места. Това са червените линии сред политическите партии и такива сред техните избиратели. Политическите лидери могат по-лесно да постигнат компромиси, отколкото техните избиратели. Избирателите застават зад тези партии, защото те водят политики и изповядват ценности, които са коренно различни и зад това са мобилизирани по този начин и има толкова пъстър парламент за пореден път.

Червените линии не се появяват просто от въздуха, трябва да си дадем сметка. Все пак имаме коренна промяна в поколенията. Има нови поколения, които имат доста по-различни виждания как да се води политиката от предишните поколения. Това е един от факторите, които водят до този пъстър парламент“, казва още той.

Според него важен фактор в тези избори е външнополитическата ситуация и това, че се намираме в ситуация на война.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21