Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврейският празник Пасха започва на 5 април

Снимка: Pexels

Песах (Пасха) тази година ще се празнува от 5 април до вечерта на 13 април. В Израел първият и последният ден са официални почивни дни, а в останалите страни, където живеят диаспори, се увеличава с още един ден. Песах се отнася за епизода, описан в Библията по време на десетата египетска чума, когато фараонът отказва да освободи евреите от робство и ужасни наказания падат върху него и всички жители на страната му. Последното от тях е смъртта на първородния във всяко семейство. Но това наказание не докосва евреите, нещастието не засегна домовете им – тоест Бог "мина покрай тях".
Затова и "Песах" се превежда от иврит като "отминал". Това събитие се чества на Песах – Изходът от Египет и освобождението на еврейския народ от робство.

Празникът Песах в Израел се отбелязва с тържества и фестивали – разказа кореспондентът на "Артефир" в Тел Авив Весела Райчинова.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Социалните мрежи и децата: нуждата от регулация според д-р Кайрякова

През последните години навлизането на дигиталната среда в живота на децата се превърна в централен обществен въпрос. Нови изследвания очертават тревожна картина: постоянният престой в социалните мрежи и безкрайното скролване в краткосрочен план привидно намаляват тревожността, но в дългосрочен – увеличават риска от депресивни състояния. Причината е в..

обновено на 26.11.25 в 14:12

Адв. д-р Мария Петрова: Няма риск решение за ТЕЛК, което е влязло в сила, да бъде обжалвано

На прага на 2026 година в Lege Artis коментираме бюджета и здравните политики с д-р Стойчо Кацаров, п редседател на Центъра за защита правата в здравеопазването. "Харчат се все повече пари за същото качество и достъп до услуги" , заявява д-р Кацаров.  Субсидиите ще се дават на избирателен принцип, и то само на държавни и общински болници, по..

публикувано на 26.11.25 в 11:43
Афиш за събитието

Хиперреализъм и природа в новата изложба на Иоан Данаилов в Севлиево

В художествената галерия "Асен и Илия Пейкови"  в Севлиево тази вечер ще бъде открита изложбата на младия художник Иоан Данаилов . От 17:30 ч. жителите и гостите на града ще могат да се докоснат до неговите платна и фотографии, които разкриват особеното му усещане за детайл и природа. В ефира на "Нашият ден"  Данаилов сподели повече за творческия..

обновено на 26.11.25 в 10:27
Дмитрий Трофимчук със семейството си

Украинският бежанец Дмитрий Трофимчук и отношението на българските власти към съдбата му

В "Нашият ден" разговаряме с украинския бежанец Дмитрий Трофимчук, който разказва за отношението на българските власти към съдбата му. Казуса коментира Маргарита Шурупова , руска журналистка, която от началото на войната на Русия срещу Украйна живее в България и работи за проекта "Очевидците на 24 февруари".  Представяме разказа на Дмитрий,..

публикувано на 26.11.25 в 10:11

Подари приказка – подари бъдеще

Започна седмото издание на благотворителната кампания "Подари приказка", насочена към най-малките деца – от 0 до 2 години, израснали в бедност. Инициативата ще продължи до края на годината. "Подари приказка" обединява добротворци от цяла България, за да подари на най-малките децане просто книжка, а начало. Начало на любопитството, на връзката..

публикувано на 26.11.25 в 08:50