Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 април - Международен ден на съвестта

Една от ценностите на ООН е създаване на среда, насърчаваща стабилността, благополучието и мирни отношения, основани на зачитане на правата и основните свободи на човека, без значение от раса, пол, език и религия. Затова на 25 юли 2019 г. Общото събрание приема Резолюция и обявява 5 април за Международен ден на съвестта.

Фалшивите новини са едно от най-големите предизвикателства, пред които се изправят световните организации, поддържащи международното разбирателство и зачитането на основните човешки права. Мистификацията е успешен способ за започване на военни конфликти, нагнетяване на омраза към определена социална група или умишлена дезинформация на oбществото. Затова всекидневно ООН и други международни структури се борят с пропагандата, служейки си с различни инициативи и проекти.

“Съвестта е потребност на личността да носи отговорност за постъпките си и се определя от личните морални и етични норми“, казва в ефира на “Нашият ден“ Камелия Григорова от Дружество за ООН в България.

Произход на концепцията за Култура на мира...

Концепцията за Култура на мира възниква по време на Международния конгрес за мира в съзнанието на хората, организиран от Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) в Кот д’Ивоар през юли 1989 г. Оттогава поддържането на мира се превръща в основна дейност на Международната общност.

Чуйте пълния разговор в зувковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30