На 6 април 885 г. във Велеград, днешна Чехия, а тогава Велика Моравия, завършва жизненият път на славянския просветител Методий архиепископ моравски. Успение Методиево е важен ден както за християнската духовна общност, така и за славянската културна и писмена традиция, а оттам и за споделената европейска идентичност. Той беше отбелязан тържествено от Кирило-Методиевския научен център на БАН и Чешкия център в София.
По време на тържеството беше представено изданието "Пътят на Кирил и Методий – пространствени и културно-исторически измерения". Сборникът е част от поредицата "Кирило-методиевски студии" и е резултат от конференция, организирана в рамките на проекта "Кирилометодикон" на Кирило-Методиевския научен център при БАН. Тя е и принос към развитието на Културния маршрут "Св. Кирил и Методий" на Съвета на Европа.
По този повод, за да отдадем почит към първоучителя Методий и да видим как паметта и общото с брат му Кирил дело, в които България има първостепенна роля и място, могат да присъстват на картата на европейските културни маршрути, за да продължат да служат на духовното, културното, дори икономическото въздигане на днешните хора, в предаването "За думите" гостува проф. Славия Бърлиева.
Проф. Сл. Бърлиева: "Успение Методиево се чества в България открай време, ако мога така да кажа, вече две хилядолетия – от края на IX и началото на X век до ден днешен. Много стар празник наистина и той има особено значение, защото в един момент се превръща от общоправославен, общославянски празник, в по-специално български. И това се случва в началото на XIII век, когато България възстановява своята независимост след византийското робство и когато се въздига Търновската патриаршия като аналог на Охридската архиепископия, която е обединявала до този момент поробените от Василий II български земи.
В едно произведение, което е съставено за този празник, се вижда тази "българизация" на култа към Методий, защото там се говори за Методий, който е "покровител на българското племе", който е бил "родом българин" и т.н… Наистина Успение Методиево не се чества в Западната църква например, където общият празник е въведен най-напред през 1346 година в Чехия в Оломуцкия диоцез, столетие по-късно той става празник и в Полша – 7 полски диоцеза имат в своя календар тази обща памет на Кирил и Методий, но никъде няма Методиев празник. Разбира се, известно е, че за един светец е важен денят на неговата смърт, това е неговото рождение в Господа, както се обяснява, това е тогава, когато той се издига и става небесен застъпник на своите последователи… наистина този празник е важен и много български."
Чуйте разговора в звуковия файл.
Ако слушате редовно "Покана за пътуване" ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg