Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години от рождението на Итало Калвино

Посветен на 100-годишнината на определяния като един от най-добрите разказвачи на Италия – Итало Калвино, сборникът "Трудни любови" разкрива още една непозната страна от творчеството на класика. Той работи и пише с перото на чувствеността на така характерната за сънародниците му мощна, всепроникваща, но и някак свенлива и прикрита с различни лица форма на любов от 50-те години на миналия век.

Наред с темата за видимия и невидимия град Калвино ни изправя пред въпросите за отношението ни към действителността, към другия, за мястото и отговорността ни в този свят. Оригиналните сюжети следват един подир друг като кадри от класическите италиански филми, завладели света. А прелиствайки "Трудни любови", читателят неусетно се сеща за големия флорентински писател Бокачо.

Преводачът Сава Славчев в студиото на програма „Христо Ботев“
Преводачът на книгата Сава Славчев споделя, че Калвино използва танц на гротеските, деликатна ирония, самонаблюдение, детайл, картина и карикатура на душевното ни състояние, в което, дори когато е приповдигнато и възвишено, винаги остава малко горчивина:

"Любовта е многолика. Никой не може да каже какъв е точният брой на лицата на любовта. Тук има много и различни нюанси на любовния трепет и любовните изживявания в някакви разностранни аспекти. Калвино всъщност пише четири цикъла за трудността: "Трудна памет", "Трудна идилия", "Труден живот", "Трудна любов". Самият Калвино е много критичен към самия себе си. Много малко автори го умеят това, което той прави. Разбирането на света би улеснило много нашите отношения, чисто човешки. И Калвино прави във всичките си произведения това."

Сред най-важните въпроси, които задава Калвино при всичките си образи – и при войника, и при чиновника, и при поета са трудното общуване и болките в живота и в любовта. Част от разказа – "Приключението на един чиновник" гласи: "мътна белезникавост изтриваше всеки спомен за изпитаните наслади, а слънцето присъстваше като застинало мъгляво петно светлина, подобно на тъпа, пронизваща болка", в която Калвино използва метонимии на природата за човешките чувства.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53