Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Телата разговарят "Временно завинаги" в НБУ

"Временно завинаги" е най-новото заглавие на Университетски театър НБУ. Премиерата е на 13 април от 19.00 часа. Хореографите доц. д-р Татяна Соколова, доц. д-р Анна Пампулова, Яница Атанасова и Михаел Гергинов говорят чрез танцуващи тела за любов, разговор, размисъл:

"Това е малко философски поглед към света и интерпретацията на всеки по различен начин. Но всичко е обединено по някакъв начин, като елемент може да е и само на възприятие и усещане от хората, които ще го видят, но има обединяващ елемент. Вътре има и по-театрални миниатюри, които носи танцовият театър, има и изчистени концептуални танцови миниатюри. Всичко е обединено от съвременния танц. Различните погледи на хореографите представят различните възможности на нашите студенти, някои от тях и ще се дипломират с този спектакъл.“

Оксиморонното заглавие в думите се пренася като оксиморон и символ и в танцовите техники. По представлението доц. Соколова работи с четиримата хореографи и със студентите от Департамент "Театър“. Представлението е доказателство и за добрата съвместна работа на различните департаменти на университета, като доц. д-р Яна Дворецка и студентите от Департамент "Дизайн“ представят решения за костюмите на актьорите.

Анна Пампулова работи с дует и споделя за представлението: "Ще избягвам да те обичам, докато не се научиш да обичаш себе си…"

Михаел Гергинов се вдъхновява от лунния образ – като природен елемент и като отражение в самите нас: "Луната се отразява в океана, но отражението не е Луна."

Яница Атанасова представя интерпретация на темата за съня, като казва: "Сънуваме, за да срещнем най-съкровените си желания."

Татяна Соколова също работи в дует за предстоящото представление: "Отвори очи… слушай… почувствай!"

Ангелина Грозева разговаря с преподавателката и хореограф доц. д-р Татяна Соколова. 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Международният детски театрален фестивал "Вълшебната завеса" в Търговище

Международният фестивал на спектаклите за деца "Вълшебната завеса" подготвя 15 пътешествия в света на детско-юношеския театър. Тази година от 12 до 17 май Търговище ще се превърне в приказен център на театралното изкуство , привличайки малки и големи зрители, информират от ръководството на Драматичния театър в областния град. За двадесет..

публикувано на 12.05.25 в 10:54

Започват 41-вите Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

На 12 и 13 май в Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" ще се проведат 41-те Кирило-Методиевски четения , посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на СУ. В "Нашият ден" разговаряме с ръководителя на катедрата проф. Андрей Бояджиев за ролята на..

публикувано на 12.05.25 в 09:27

Изключителната европейска съдба на семейство Канети

Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..

публикувано на 11.05.25 в 11:11

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25