Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как с подходите на неформалното образование се подпомага формалното?

Божидар Александров, Магдалена Попова и Алексей Потебня
Снимка: БНР

"С дъх на пролет", "Лъч на светлина", "Студено светене", "Супер сили", "Крафт вселена" това не са имена на фентъзи романи, а така се наричат заниманията в едно пространство на бъдещето, което създава среда с разнообразни възможности за учене, забавления, откривателства и игри.

Как технологиите на бъдещето да станат разпознаваеми за техните бъдещи потребители и създатели? Какво е "територия за любопитковци” и как използва моделите на неформалното образование, в който водещи са преживяването и личното удовлетворение от обогатяването на знанията?  В "Нашият ден" Алексей Потебня, маркетинг управител в ТехноМеджикЛенд и преподавател в катедра "Стопанско управление“ в СУ “Климент Охридски“, и Магдалена Попова-Костова, стажант в този интерактивен център и студент в специалност "Неформално образование" в Софийския университет, разказват как децата могат да обогатят знанията си в неформална среда.

"Ако ги нямаше технологиите, нямаше да съществува светът около нас. Най-малкото съвременните поколения да ровят в телефоните... Всъщност технологиите и науката са много важен комплекс и създават възможността да се развиваме. И това е най-важната гаранция, че бъдещето ще бъде успешно. Ние всички искаме то да бъде такова“, посочва Алексей Потебня.

Магдалена Попова-Костова, допълва, че без технологиите не бихме имали възможността да пътуваме в космоса, да правим експедиции до други планети.

Задачата на екипа на интерактивния център е да запали интереса на децата към науките и технологиите.

"Имаме нужда от създатели на бъдещето, които да се запалят. Да видят, че науката и технологиите са интересни и увлекателни“, казва Алексей Потебня.

Комплексът от наука, технологии, математика, инженерство и разбира се, изкуства – основните стълбове, които трябва да провокират децата за нови знания. Действените подходи заемат основно място и това се случва чрез учене с игра, учене чрез правене или учене чрез преживяване.

Групите, който посещават интерактивния център за наука и технологии, са разнообразни от 3-ти до 9-и клас. Интересно е да се наблюдава любопитството в очи на посетителите, пояснява Магдалена Попова-Костова.

"Не бива да изпускаме следваща Мари Кюри или следващия Айнщайн, защото ние вярваме, че вече пет години ни посещават точно такива хора“, допълва Алексей Потебня.

Основната цел на центъра е с подходите на неформалното образование да подпомогне формалното образование.

"Всяка една демонстрационна установка дава възможност да наблюдаваме минимум две явления. Но това далеч не пречи да постигнем различни степени на обясняване“, казва още Алексей Потебня.

Чуйте повече в звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослав Диков, Антон Митов и Теодор Цеков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Международно ли е международното положение

От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..

публикувано на 20.01.25 в 18:18

Импулсът в мен: Стресът след ваканция

Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен".  Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..

публикувано на 20.01.25 в 15:46

Православната църква чества паметта на св. патриарх Евтимий Търновски

На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски. Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство. Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева...

публикувано на 20.01.25 в 10:19

Опаковките на бъдещето: Гъбен материал вместо пластмаса

В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични опаковъчни решения от гъбен материал и картон. Тези опаковки предлагат висока ефективност, стандартизация и възможност за адаптация към различни продукти, независимо от формата и размера им. Основната..

публикувано на 20.01.25 в 09:32
Самуил Петканов

Парадоксът на кламера

Самуил Петканов, създател и автор на сатиричния сайт "Не! Новините", коментира в "Мрежата", съвсем не на шега, бъдещето на почти умрелите (според него) традиционни медии и не само. Защо "бъдеще“, защо "умрели" и защо има доза оптимизъм "Оптимизмът идва от носталгията по традиционните медии – радиото, телевизията, печата, и дори към онзи..

публикувано на 20.01.25 в 09:15