Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защитавайки миналото: Международен ден за опазване на паметниците на културата

4
Снимка: Красимир Мартинов

На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата. Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО.

18 април е повод да се привлече общественото внимание във всички страни по света към ценностите на собственото им и общочовешкото културно наследство и да се приобщят нови участници към усилията за опазването на паметниците на културата.

Сред българските паметници, вписани в списъка на ЮНЕСКО за световното културно и природно наследство са Мадарският конник, Рилският манастир, Казанлъшката гробница, град Несебър, Боянската църква.

Рилски манастир

“Според основополагащия документ за опазване на недвижимо културно наследство, Венецианската харта от 1964 г., то е определено като послания от минали поколения. Временно е в нашите ръце, и ние сме длъжни да го предадем на следващите поколения в цялото богатство на неговата автентичност“.

Това каза в интервю пред БНР арх. Ивайло Захариев.

Посланието му за деня е - да опазим това, което е останало, което може да стане само с  политически и обществен консенсус.

Според него пречките за ефективното опазване на недвижимото културно наследство са няколко, като акцентира върху “неадекватното законодателство и неефективна национална система за опазване“.

Друг проблем, който откроява е комерсиализацията на обектите, които могат да бъдат използвани и по за други цели, “въпреки че в Закона за културното наследство се казва, че обектите, които са национално богатство не трябва да променят функцията си“.

Сградата на “Захарна фабрика“ в София

Според него общините и държавата по-скоро защитават интереса на отделния собственик, който преценява, че земята е по-важна за него от сградата:

“христоматиен е примерът за случващото се със “Захарна фабрика“ в София. Това е една сграда, която е паметник на културата, но вече е почти разрушена. През годините се прекупува от различни собственици. Общината е глобила едни от тях със 100 000 лева,  но това е сума под цената на апартамент в София. Логично е собствениците да изчакат да падне сградата и да построят това, което имат намерение да правят“.

Следваща голяма тема според Захариев е опазването на минералните бани:

“термалното културно наследство е добра илюстрация на опазването на днешните паметници, от една страна то включва ресурса минерална вода, от друга, самото място - сградите, пространствата и териториите, а от трета, термалните традиции на общностите, които използват водата през това време“.

“Опазването на културното наследство не са само сградите или само ресурсите, или нещо друго. То е една съвкупност и трябва да преценим кои части от наследството от миналото да продължим за бъдещите поколения“, подчертава архитектът в ефира на “Нашият ден“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

За Деня на Земята музеят "Земята и хората" ни кани на изложба и концерт

На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..

публикувано на 22.04.25 в 08:39

"Приятели на морето – Бургас" създадоха карта с 28 от най-атрактивните обекти за гмуркане

Водолази от сдружението "Приятели на морето – Бургас" създадоха първата подробна карта с 28 от най-атрактивните обекти за гмуркане, разположени в акваторията от Несебър до Резово. Предаването "Нашият ден" среща своите слушателите с д-р Стефан Миринчев от сдружението, който разказва повече за проекта. Целта е да се подпомогне опознаването на..

публикувано на 21.04.25 в 10:25

В Светлата седмица: Вяра, надежда и изкупление

Православни и католици отбелязват първия ден от Светлата седмица.  Периодът до следващата неделя е наречен така заради светлината на Великден, който тази година съвпадна за двете деноминации на християнството. Осмият ден, с който завършват великденските празници, е свързан с идеята за блажената вечност и преобразения свят, в който няма залез...

публикувано на 21.04.25 в 10:09

Възкресение Христово - победа над смъртта

"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари.” Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..

публикувано на 20.04.25 в 12:21
Епископ Румен Станев, Ана-Мария Кръстева и пастир Данаил Игнатов

Възкресение Христово при католиците и протестантите

И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт.  За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..

публикувано на 19.04.25 в 12:59