Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иконописката Валентина Рашева: Иконата не е украшение, тя е проповед

Снимка: izkustvoinauka.com

"При изписването на иконата не може да се добави или да отпадне някой елемент, защото има канон. Ако има някакво добавяне по усмотрение на художника, тогава говорим за портрет на светец, но не и за икона" – казва иконописката Валентина Рашева – Златният цвят например символизира сиянието на Бога, той се прави в чисто злато. Червеният цвят присъства много в иконите в дрехите на Света Богородица и на царете светци. Той е атрибут на определеното положение на даден светец. Долната дреха на Исус Христос също  е червена – той е роден като човек, страдал и разпънат, това олицетворява неговата кръв."

Според Валентина Рашева възрожденските майстори, зографите, са били просветени хора и внасят у нас нотка на ренесансовото изкуство, като същевременно запазват канона непроменен. Цветовете стават по-свежи и по-светли, а българската икона се рисува и в Румъния.

"Иконата не е украшение, иконата се приема и поставя на скришно място, иконографството е свързано с божествената любов, за да може да изпише светия образ и да се докосне до духовното. То е вид тайнство, което отговаря на християнския мироглед. Иконата е вид проповед" – казва Валентина Рашева.

Над 30 години Валентина Рашева се занимава с иконография, работи във Велико Търново, рисува копия на православни икони във византийски и възрожденски стил, както и авторски произведения, нейни творби има почти на всички континенти, както и в някои български църкви.

Снимка – izkustvoinauka.com
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30
Христо Мухтанов

Христо Мухтанов и полюсът на живота

Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мистериите на нашето съвремие, побрани в книга

Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16