Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата от училището в Русаля се нуждаят от спортно игрище

Снимка: @Rusalya

Те са 38, родени са в крайно бедни семейства в различни села и градове, но са талантливи и са имали късмета да станат част от семейството на едно необикновено училище.

Основното училище по изкуства и занаяти "Димитър Екимов" в село Русаля, Великотърновско, е единственото у нас частно учебно заведение, за което родителите на децата не плащат нищо. Грижата за малките ученици е изцяло поета от екип от учители, наставници, експерти, психолог, социални работници, медици, които са денонощно с тях. Децата живеят в пансион, но политиката на училището е те да не губят връзка със семействата си.

Според създателите на училището Анимари Димитрова и Златко Златков тези даровити деца с трудна съдба са богатство, което трябва да бъде опазено и да му се даде шанс за развитие, защото обществото ни има нужда от тях.

Мащабният замисъл на учебния комплекс, разположен сред красива природа, в близост до университетски град и важни исторически места, включва учебни корпуси за основния курс, гимназия (засега неосъществен поради недостиг на средства), жилищна сграда (вече почти изцяло запълнена), сграда за хранене и помощни кабинети, спортни игрища и съоръжения. Осъществяването му е възможно само благодарение на дарителите и всеотдайността на екипа. Всички завършили 7 клас продължават обучението си в различни гимназии в страната, но не остават без материална и морална подкрепа от своето училище. Някои вече имат и индивидуални спонсори, което е голямо постижение и неоценима помощ за екипа на училището в Русаля, който продължава да се грижи за своите възпитаници дори след завършването им.

Голяма мечта и непосредствена необходимост за децата е истинско спортно игрище на открито, за да могат да спортуват на безопасен и чист терен с подходящо оборудване. Това е поводът Анимари Димитрова и Златко Златков да гостуват в рубриката "Всичко за образованието" с надежда хора с щедри сърца до помогнат за сбъдването на тази мечта.

"Работата ни по домове за деца, лишени от родителски грижи, спомняте си, че преди няколко години България беше пълна с такива домове, а пък самите домове – пълни с деца – и там ние разбрахме, че всъщност, ако искаме да помагаме, наистина да помагаме в най-общия смисъл на думата, ние трябва да се заловим с тези деца. И тогава се роди идеята да направим едно училище, което да даде дългосрочност, устойчивост и наистина образование и възпитание на тези деца, които да продължат живота си като нормални хора…Опитваме се да създадем балансирани съвременни млади хора, обичащи живота, човека и природата, адекватни на времето, в което днес трябва да живеем." – казва Анимари Димитрова.

"Това е нашата "принадена стойност", понеже с един бизнесмен бяхме говорили преди време във връзка с това, че търсехме средства и той каза "Ама къде е вашата принадена стойност?"… Тя не е материална, но тя е принадена стойност за обществото и в бъдеще това ще бъдат хората, които ще дадат своя принос към нашата държава." – обобщава Златко Златков.

Целия разговор чуйте в звуковия файл, а ако искате да помогнете децата от училището в Русаля да имат истинско спортно игрище, можете да го направите чрез Plartformatabg.com и с дарителски SMS с кодова дума DMS IGRA на номер 17777.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Борисова

Образованието в нови хоризонти: Предизвикателства и решения

Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..

публикувано на 01.07.25 в 11:47
Стефан Велев

Български геолози изследваха скалите на нос Барнард в Антарктика

"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..

публикувано на 30.06.25 в 14:10
Пламен Пенчев

Бъдещият неврохирург Пламен Пенчев първи в света публикува метаанализ

Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..

публикувано на 29.06.25 в 09:20

Къде се намира "изгорялата планина"?

Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много..

публикувано на 28.06.25 в 12:15

Математика без граници

Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните". "Сред претендентите за медали са 758 финалисти от над 150 училища в България. В Несебър..

публикувано на 27.06.25 в 10:10