Тази вечер (21 април) на сцената на Дерида денс център от 19.30 предстои премиерата на представлението "Легенда за Калиакра". Спектакълът е построен по българска легенда, която разказва как четиридесет млади девойки сплитат косите си и скачат от нос Калиакра, за да се спасят от насилника си. Вдъхновен от тази история, "Легенда за Калиакра” представя различните образи на насилника в съвремието, като преплита четирите гледни точки на персонажите – Войдана, Талла, Явора и Уна към случилото се на ръба на скалата. Като в сън или като в чужд спомен, четирите девойки ровят в миналото си в търсене на единственото спасение – Любовта.
В представлението участват актрисите Анна-Мария Николаева, Анастасия Левордашка, Боряна Бабанова, Марина Георгиева. Тук образът на насилника има различни лица и проявления, а историите на четирите девойки са пренесени и към личното и съвременното като елемент, споделят Анна- Мария и режисьорката Елица Йовчева:
"Това е процес, с който открихме тази легенда как резонира в самите нас днес, ролята на обществото, което изисква от жената сме разгледали. Неща, които звучат архаично сме превели на универсален език. Това са четири чувствителности, които реагират по различен начин, с различен знак. Морето има противоречиво значение в нашия спектакъл, това е едно пространство между живота и смъртта. Нашето море е бурно, кърваво и лабиринт, в дъното на който има светлина." споделя Елица.
Представлението включва и поезия на поетесата и драматург Мирела Иванова. Типично за Елица Йовчева като режисьор е да включва психоанализа в своите представления, а сценографията й винаги работи и с изобразително изкуство. По сценографията режисьор и актриси работят заедно:
"Според мен трябва да търсим не по какво сме различни, а по какво си приличаме. Различните лица на една жена е всяка една от нас, гледаме жената като Вселената, Земята. В спектакъла съм Явора, тя изминава дълъг път през това да прости на себе си затова, че се е поддала на насилника – обществото." – споделя Анна-Мария.
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg