Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Атанас Мангъров

Защо ваксинациите в детска възраст срещу смъртоносни болести са важни?

По време на пандемията 67 милиона деца по света са пропуснали по една или две животоспасяващи ваксини

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Европейската имунизационна седмица тази година се провежда от 23 до 29 април и ще премине под мотото: "Всяка доза има значение“. Инициативата е на СЗО и началото е поставено през 2005 г. и от тогава досега тя се провежда всяка последна седмица на месец април. През 2023 г. Европейската имунизационна седмица е насочена към необходимостта от подобряване на ваксинационния обхват поради отчетения спад в имунизациите по време на пандемията.

Общо 67 милиона деца са пропуснали една или повече потенциално животоспасяващи ваксини по време на пандемията, сочи проучване на УНИЦЕФ.

Защо хората по целия свят са загубили доверие във важността на рутинните ваксинации в детска възраст срещу смъртоносни болести, като морбили и полиомиелит, коментира в ефира на "Нашия ден" доц. д-р Атанас Мангъров, началник на Първо детско отделение на СБАЛИПБ "Проф. Ив. Киров" ЕАД – София.

"Това се дължи на факта, че по време на пандемията от Covid-19 обикновените детски ваксини, които са правени по правилата на изкуството и които са достатъчно добре изпитани и ефективни, бяха използвани като щит, зад който се скриха новите ваксини срещу Covid-19. Те не бяха направени по правилата изкуството“, казва доц. д-р Атанас Мангъров.

Доц. Атанас Мангъров

Той допълва, че това бяха ваксини, които бяха създадени набързо. Те не бяха изпитани, както другите ваксини. Оказа се, че те не предпазват от заболяването. Оттук се породи недоверието към животоспасяващите ваксини, които присъстват от години в имунизационните програми.

"Нормалният срок, за който може да се създаде и изпита една ваксина, е около 10-20 години“, посочва доц. д-р Мангъров.

В момента в детското отделение, където работи доц. Мангъров, са настанени деца с ротавирусни ентерити и менингити, които не са ваксинирани. Засега морбили не се наблюдава.

"Когато се натрупа неимунизирано население, в един момент искрата пламва и може да стане това, което се случи през 2009-2010 г. когато имахме над 24 000 случая на морбили, като основната част бяха неимунизирано население“, припомня той. 

И допълва, че хората, трябва да разберат, че това, което се прави на техните деца, е надеждно и предпазва от сериозни заболявания. Прилагането на ваксини, в съответствие с Националния имунизационен календар, е изключително важен процес, който започва от самото раждане и продължава през целия живот, защото ваксините предлагат защита за всички възрасти. 

Целия разговор с доц. д-р Атанас Мангъров можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05