Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Атанас Мангъров

Защо ваксинациите в детска възраст срещу смъртоносни болести са важни?

По време на пандемията 67 милиона деца по света са пропуснали по една или две животоспасяващи ваксини

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Европейската имунизационна седмица тази година се провежда от 23 до 29 април и ще премине под мотото: "Всяка доза има значение“. Инициативата е на СЗО и началото е поставено през 2005 г. и от тогава досега тя се провежда всяка последна седмица на месец април. През 2023 г. Европейската имунизационна седмица е насочена към необходимостта от подобряване на ваксинационния обхват поради отчетения спад в имунизациите по време на пандемията.

Общо 67 милиона деца са пропуснали една или повече потенциално животоспасяващи ваксини по време на пандемията, сочи проучване на УНИЦЕФ.

Защо хората по целия свят са загубили доверие във важността на рутинните ваксинации в детска възраст срещу смъртоносни болести, като морбили и полиомиелит, коментира в ефира на "Нашия ден" доц. д-р Атанас Мангъров, началник на Първо детско отделение на СБАЛИПБ "Проф. Ив. Киров" ЕАД – София.

"Това се дължи на факта, че по време на пандемията от Covid-19 обикновените детски ваксини, които са правени по правилата на изкуството и които са достатъчно добре изпитани и ефективни, бяха използвани като щит, зад който се скриха новите ваксини срещу Covid-19. Те не бяха направени по правилата изкуството“, казва доц. д-р Атанас Мангъров.

Доц. Атанас Мангъров

Той допълва, че това бяха ваксини, които бяха създадени набързо. Те не бяха изпитани, както другите ваксини. Оказа се, че те не предпазват от заболяването. Оттук се породи недоверието към животоспасяващите ваксини, които присъстват от години в имунизационните програми.

"Нормалният срок, за който може да се създаде и изпита една ваксина, е около 10-20 години“, посочва доц. д-р Мангъров.

В момента в детското отделение, където работи доц. Мангъров, са настанени деца с ротавирусни ентерити и менингити, които не са ваксинирани. Засега морбили не се наблюдава.

"Когато се натрупа неимунизирано население, в един момент искрата пламва и може да стане това, което се случи през 2009-2010 г. когато имахме над 24 000 случая на морбили, като основната част бяха неимунизирано население“, припомня той. 

И допълва, че хората, трябва да разберат, че това, което се прави на техните деца, е надеждно и предпазва от сериозни заболявания. Прилагането на ваксини, в съответствие с Националния имунизационен календар, е изключително важен процес, който започва от самото раждане и продължава през целия живот, защото ваксините предлагат защита за всички възрасти. 

Целия разговор с доц. д-р Атанас Мангъров можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43
проф. Илин Савов и Анелия Торошанова

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността?

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата?  Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност.  Консултант е на предаването "Законът и..

публикувано на 04.04.25 в 12:40
Николай Генов

За хранителните кооперативи от първо лице

Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..

публикувано на 04.04.25 в 12:15

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57