Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преиздадоха знаменитата трилогия на Харуки Мураками "1Q84"

Харуки Мураками
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според "Джапан Таймс" тази могъща по своето въздействие творба е задължително четиво за всеки, който иска да има представа от съвременна японска култура. 

"1Q84" в превод на Венцислав К. Венков е и поклон пред Джордж-Оруеловата "1984" (цифрата 9 на японски се произнася като буквата Q). Когато в Япония излизат от печат първите две книги на 1Q84, читателите светкавично разграбват милионния тираж, обсебени изцяло от историята на Аомаме и Тенго и странния паралелен свят, който те обитават. И тогава – година по-късно – за радост на читателите, Мураками съвършено неочаквано публикува книга трета на романа, криеща развръзката на необичайното повествование.

Харуки Мураками е съвършеният посланик на Япония – заглавия като "Спутник, моя любов", "Норвежка гора" и "Кафка на плажа" са литературни събития за Америка и Европа и се продават в милионни тиражи. Определян като един от най-авторитетните представители на постмодернизма, Мураками е изкусен разказвач и носител на няколко световни литературни награди, но е известен също и като преводач и "маниак" на тема джаз. Последното донякъде обяснява полифоничната красота на произведенията му. 

Сборниците с разкази "Мъже без жени”, "Изчезването на слона”, "Първо лице, единствено число“ и "Сляпа върба, спяща жена“ са свидетелство, че талантът му вирее в различни жанрове. След преизданията на романите "Преследване на дива овца“, "На юг от границата, на запад от слънцето“, "Танцувай, танцувай, танцувай“ и "Страна на чудесата за непукисти и краят на света” дойде ред и на култовата трилогия "1Q84".

В настоящото уникално българско издание са събрани трите тома – каза за "Артефир" Десислава Желева, редактор в наше утвърдено издателство.

Чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева с нея.

Снимки – ЕПА/БГНЕС и изд. Колибри
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Сурови перспективи" на Тодор Рабаджийски

Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата.  Авторът..

публикувано на 30.11.24 в 09:35

Начо Герерос е очарован от българската публика

Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..

публикувано на 30.11.24 в 09:10

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30
Христо Мухтанов

Христо Мухтанов и полюсът на живота

Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..

публикувано на 29.11.24 в 15:50