"Разходка с Гогол" е третото премиерно заглавие от платформата "Театър Плюс" на Камерната сцена на Народния театър "Иван Вазов". Постановката на Катя Петрова е върху текстове от цикъла "Петербургски повести" на Николай Гогол и включва "Невски проспект", "Портрет", "Дневникът на един луд", "Шинел" и "Нос".
Както при Гогол, от детайлите в спектакъла възниква истината. Всичко е поетично и прекрасно, и едновременно странно и отвъдно. Актьорите са в постоянно движение, сякаш летят, е не ходят, понесени от стихията на смеха, подплатен с много тъга и плач. Трагичното и комичното възникват въз основа на импровизации и игра на въображението, което създава свят на абсурд, толкова близък до съвременната действителност.
В актьорския ансамбъл са Радена Вълканова, Радина Кърджилова, Жаклин Даскалова, Мартина Пенева, Стелиан Радев, Пламен Димов, Александър Тонев и Кире Гьоревски – великолепна трупа, сякаш създадена за поетиката на Гогол.
Преводът е на Майя Праматарова, сценографията и костюмите са на Борис Далчев и Петя Караджова. Авторската музика е на Христо Йоцов. В екипа са още Светлозар Георгиев, Теодор Киряков и Анна Пампулова.
Предлагаме ви среща между двете премиери на спектакъла с част от екипа, създал тази ярко театрален спектакъл.
Снимки: Стефан Н. Щерев
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg