Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Райчев:

Защо е важно енергийното обновяване на жилищните сгради?

Договори с гарантиран резултат намаляват енергийния интензитет на домакинствата

Снимка: Ани Петрова, БНР

По Националния план за възстановяване и устойчивост се предоставя възможност за 80% финансиране на мерки за енергийна ефективност в многофамилните жилищни сгради, а останалите 20% са задължение на собствениците. Българските домакинства могат да се възползват от ЕСКО договорите или договори с гарантиран резултат. Това е бизнес модел, чрез който ЕСКО компанията осигурява финансиране, реализира енергоспестяващи мерки при клиента и гарантира постигането на заложените по енергийно обследване икономии на енергия.

"За да се подготви кандидатски проект по програмата, би трябвало собствениците да се обединят под формата на сдружения и да заплатят разходите за енергийни и технически обследвания, които стават част от техния кандидатски проект."

Това заяви в интервю за БНР Кирил Райчев, председател на Алианса за енергийна ефективност.

Крайният срок за кандидатстване по процедура "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I", финансирана със средства от Националния план за възстановяване и устойчивост, е 31 май 2023 година. Тази процедура гарантираше 100% финансиране. През юни ще стартира прием на проекти по втори етап от реализирането на подмярка "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд". Във втория етап безвъзмездната финансова помощ ще бъде 80% от допустимите разходи. Тя ще стартира след края на тази процедура и кандидатстването по нея ще приключи на 31 декември 2023 г.

"Новият момент тук е възможността да се използват договорите с гарантиран резултат. Това е една стъпка напред в програмирането на европейски програми в България", посочва Кирил Райчев.

Същността на  ЕСКО подхода е в това, че е един от каналите за навлизане на инвестиции в икономиката на страната, като по този начин се намалява  енергийният интензитет и се подобрява конкурентоспособността по устойчив и пазарен модел. Потребностите далеч надхвърлят това, което е налично по линия на оперативни програми и национален бюджет, така че привличането на частни капитали е жизненоважен процес. 

Според Кирил Райчев финансовият ресурс, който се освобождава в семействата в следствие на икономията на енергия може да използва за изплащане на направената инвестиция. Тези разходи могат да бъдат поети от ЕСКО компанията. По този начин потенциални клиенти получават грамотно структуриране на своите енергоефективни проекти с оглед възможност за успешна реализация. Особености на този вид договаряне е, че изпълнителят на енергоефективната услуга изчислява и гарантира икономията от реализираните енергоспестяващи мерки, осигурява финансирането на проекта, а възнаграждението му се определя от постигнатата фактическа икономия по време на срока на откупуване. 

Той допълва, че ако едно домакинство е харчило 100 лв. за отопление средно аритметично за цялата година, след прилагането на енергоспестяващите мерки от ЕСКО фирмата семейството ще продължава да плаща, но сумата ще е 60 лв., а 40 лв. ще бъдат спестени и ще бъде изплатена инвестицията.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Връзката между вярата и благодарността

Случвало ли ви се е някой ваш познат или приятел да ви сподели, че отива в храма, за да благодари на Бога за едно или друго благодеяние, което е получил или за радостта и щастието, които са го сполетели? Много рядко, нали? В днешното евангелско четиво за 10-те прокажени става дума точно за това как ние хората не сме свикнали да благодарим на..

публикувано на 19.01.25 в 11:13
Лалка Димитрова

Отвъд граничната бразда, ключовият маршрут, или как се дислоцират проблемите

На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..

публикувано на 19.01.25 в 09:10
Георги Марчев

Проверителите на факти не премахват съдържание от социалните мрежи

В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..

публикувано на 19.01.25 в 08:50

Понятието "biodeutsch" не може да бъде заметено под килима

Понятието " biodeutsch" ( биогермански)  бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..

публикувано на 18.01.25 в 09:00

Импулсът в мен: Гняв

Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..

публикувано на 17.01.25 в 16:13