Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Орлин Колев

Каква е процедурата по Конституция за избор на редовно правителство?

д-р Орлин Колев, Анелия Торошанова, адв. Захари Генов (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Каква е процедурата по Конституция за избор на редовно правителство? Какви са сроковете и изискванията? Кога и как се връчват мандатите от президента на страната? Знаем ли какви са конституционните ни права?

По тези въпроси прави своя коментар в "Законът и Темида" д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право в Юридическия факултет на СУ "Свети Климент Охридски", консултант на предаването.

Може ли президентът да удължи консултациите и ако може – докога

"Форматът на консултациите и срокът на тяхното провеждане зависят единствено и само от президента. Конституцията не е установила нито формата, нито периода, в който следва да бъдат проведени консултациите, а предоставила, може би така е и редно, това на преценката на президента. Президентът е освободен от обвързаност от конституционния текст да забързва или забавя процедурата. Той следва да прояви своето отговорно държавническо поведение и нито спеши, нито да удължи в един необозримо дълъг срок процедурата на воденето на преговори.

Конституционният замисъл е президентът да играе ролята на един своеобразен арбитър, медиатор между парламентарните групи, с цел да се търси онзи необходим консенсус за постигане на обща воля за образуване на правителство. В този смисъл, ако има и наченки, индикации за наличие на такава воля, президентът може да удължи, да даде достатъчното време и спокойствие на парламентарните групи да достигнат този консенсус. Но и обратното – ако няма индикации за бъдещо съвместно управление или намерение за образуване на правителство, президентът няма основание да бави процедурата. Както бавенето, така и прекаленото избързване биха могли да бъдат основание за нарушаване на Конституцията. Зависи от ситуацията – и това никой не може да го предвиди. 

За консултациите няма срок. Има срок от момента, в който се връчи мандатът, първо на най-голямата парламентарна група да излъчи премиер, ако той не успее – на втората по големина парламентарна група. Тези кандидати имат 7-дневен срок да предложат проект за правителство. Ако в рамките на този срок не предложат правителство, то тогава президентът е длъжен вече в 7-дневен срок да връчи мандата на трета поред парламентарна група (избрана вече не по големина). И там Конституцията вече не установява срокове, в които следва парламентарната група да излъчи проект за кабинет. 

По повод споменаваните "ротации", д-р Колев подчерта, че "правителството е безмандатен орган": "В този смисъл то ще управлява, докато се ползва от доверието на парламента. Ако имаме политическо споразумение между парламентарните групи, е възможно всеки 3 месеца да бъде избирано ново и ново правителство. Аз не съм оптимист за това, че подобна смяна/подмяна на правителството в рамките на няколко месеца е устойчив модел за развитие

Конституцията на Република България, така или иначе, позволява в рамките на един мандат на парламента да бъдат избирани n на брой правителства

Нарушение на Конституцията ли е служебното правителство да внесе в НС бюджет? Доколко сме запознати с нашите конституционни права, както и на други въпроси – можете да чуете целия разговор с д-р Орлин Колев в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо профилактичните прегледи са важни и за пасивните пушачи?

Предварителни данни от онлайн анкета на Медицински университет – Пловдив и Фондация "Грижа за здравето" показват, че два процента от децата на възраст между 6 и 9 години пушат традиционни цигари, а три процента използват електронни цигари. Резултатите бяха представени на пресконференция на 31 май, Световния ден за борба с тютюнопушенето. Според д-р..

обновено на 05.06.24 в 13:56
Елисавета Ангелова и Николай Ангелов – Гари с водещия на

Творческа хармония: Семейство художници от Бургас и тяхното изкуство на мечтите

В изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от Бургас семейство художници, които творят заедно и носят със себе си силата на изкуството и въображението, споделят своите мисли и чувства за творчеството, морето и живота. Елисавета Ангелова и Николай Ангелов – Гари разказват за своето вдъхновение и как създават своя фантастичен и чувствен свят на..

обновено на 05.06.24 в 11:17
Д-р Мими Виткова

Д-р Мими Виткова: За дефицитите и нуждите на българското здравеопазване

Кога ще бъде подписан нов колективен (КТД) в сферата на здравеопазването и какви реформи са необходими, за да заработи българската здравна система в полза на пациентите?  В "Lege Artis" гостува д-р Мими Виткова – бивш министър на здравеопазването (1995-1997), за да изкаже своето експертно мнение, относно дефицитите и проблемите в структурата на..

публикувано на 05.06.24 в 11:10

Ботаническата градина на БАН опазва опрашителите в градска среда

Проф. Светлана Николова , директор на Ботаническата градина на БАН в София, представя в "Нашият ден" новата инициатива за опазване на опрашителите в градска среда. От 6 юни посетителите на Ботаническата градина ще могат да се насладят на красива, медоносна градина с десетки видове растения,  чийто прашец и нектар са храна за пчелите и..

публикувано на 04.06.24 в 13:48