Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За черното злато или какво крие подземният минен музей в Перник?

4
Иконостасът на Св. Иван Рилски в минната галерия - музей на минното дело в Перник.
Снимка: bg.wikipedia.org

В Перник се намира единственият в страната и на Балканите Музей на минното дело. Той е един от най-необичайните музеи в България. Разположен е в две от запазените галерии на първия подземен рудник у нас  "Старите рудници" открит през 1891 г. и общата им дължина е около 630 метра. На 50 метра под земята посетителите се докосват не само до миньорския труд и историята на въгледобива, но и до уникалната история на един град, роден от "черното злато“.

Музей на минното дело - Перник.

"Подземният минен музей е една част от представянето на индустриалното наследство, което за съжаление все още ние не възприемаме като културно наследство".

Това казва в интервю за "Terra култура" Венцислава Крумова, директор на Регионалния исторически музей в Перник.

"Смятам, че Перник е показателен в това отношение. Не само като такъв  индустриален център, който в момента търпи своите трансформации, тъй като една голяма част от промишлеността, която беше емблематична за града вече не функционира", допълва Венцислава Крумова.

Музей на минното дело в Перник.

В експозиционните камери на музея е представена историята на въгледобива за повече от един век – от ръчния добив и изнасянето на въглищата с дървени колички и тарги, през извоза с коне до електролокомотивите "Сименс" и механизираните комплекси за добив на въглища.

"Този обект се категоризира ежегодно от Министерство на енергетиката по отношение на рудничните газове и най-вече на метан. Поради тази причина хората, които искат да го посетят влизат на групи, задължително с екскурзовод. С оглед безопасността на посетителите се правят всекидневни замервания за вредни руднични газове", казва още Венцислава Крумова.

Чувството, което изпитват посетителите които посещават обекта е по-различно, отколкото в традиционните археологически, исторически и етнографски музеи. Експозицията показва традицията в добива на въглища в България. Забоите са изключително интересни, както и нишите в които са копаели миньорите.

 Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Спомняме си за Ромен Гари

Френският институт организира Седмица, посветена на френския писател и дипломат Ромен Гари от 21 до 25 октомври в София и Пловдив. Поредицата от дискусии и филми е част от честванията на 145-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Франция и България и 110-годишнината от рождението на Ромен Гари. Един от акцентите в..

публикувано на 19.10.24 в 09:20

75 години професионален театър в Ямбол

Драматичният театър "Невена Коканова" в Ямбол отбелязва 75 години от обявяването си за професионален културен институт. През 1949 година, с Указ на театрите в НР България от 27 юни, театърът вдига завеса като държавен професионален институт. Така самодейната дотогава трупа получава статут на професионален културен институт – гласуват се..

публикувано на 18.10.24 в 16:20

Гласовете на Вавилон отекват в Археологически музей – Бургас

"Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“ е изложба , която може да бъде видяна до края на януари 2025 година в   Археологическия музей в Бургас . За забележителната съдба на Петър Матеев , който донася артефактите след участието си през 1876 г. в първата международна археологическа експедиция до Близкия Изток..

публикувано на 18.10.24 в 14:46

Видеореалностите на Калин Серапионов в изложбата "Пред очите ни"

"Пред очите ни " е озаглавена ретроспективната изложба с видеоинсталации на Калин Серапионов , която се откри снощи (17 октомври) в Националната художествена галерия – Двореца. Повече за изкуството на Серапионов, което вече близо 30 години изследва различни модели на общуване, поведение и човешки взаимовръзки, разказва в репортаж за..

публикувано на 18.10.24 в 14:01
New Dance Now

XVI Международен театрален фестивал "Алтер Его" – душевности и континенти

Международният театрален фестивал "Алтер Его" на "Алма Алтер" ще се проведе за 16-и пореден път на сцената на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". В рамките на пет дни от 21 октомври ценителите на експерименталния сценичен пърформанс ще могат да гледат общо 13 спектакъла от три континента. Повече за тазгодишното издание на..

публикувано на 18.10.24 в 13:32