Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За черното злато или какво крие подземният минен музей в Перник?

4
Иконостасът на Св. Иван Рилски в минната галерия - музей на минното дело в Перник.
Снимка: bg.wikipedia.org

В Перник се намира единственият в страната и на Балканите Музей на минното дело. Той е един от най-необичайните музеи в България. Разположен е в две от запазените галерии на първия подземен рудник у нас  "Старите рудници" открит през 1891 г. и общата им дължина е около 630 метра. На 50 метра под земята посетителите се докосват не само до миньорския труд и историята на въгледобива, но и до уникалната история на един град, роден от "черното злато“.

Музей на минното дело - Перник.

"Подземният минен музей е една част от представянето на индустриалното наследство, което за съжаление все още ние не възприемаме като културно наследство".

Това казва в интервю за "Terra култура" Венцислава Крумова, директор на Регионалния исторически музей в Перник.

"Смятам, че Перник е показателен в това отношение. Не само като такъв  индустриален център, който в момента търпи своите трансформации, тъй като една голяма част от промишлеността, която беше емблематична за града вече не функционира", допълва Венцислава Крумова.

Музей на минното дело в Перник.

В експозиционните камери на музея е представена историята на въгледобива за повече от един век – от ръчния добив и изнасянето на въглищата с дървени колички и тарги, през извоза с коне до електролокомотивите "Сименс" и механизираните комплекси за добив на въглища.

"Този обект се категоризира ежегодно от Министерство на енергетиката по отношение на рудничните газове и най-вече на метан. Поради тази причина хората, които искат да го посетят влизат на групи, задължително с екскурзовод. С оглед безопасността на посетителите се правят всекидневни замервания за вредни руднични газове", казва още Венцислава Крумова.

Чувството, което изпитват посетителите които посещават обекта е по-различно, отколкото в традиционните археологически, исторически и етнографски музеи. Експозицията показва традицията в добива на въглища в България. Забоите са изключително интересни, както и нишите в които са копаели миньорите.

 Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41