В Перник се намира единственият в страната и на Балканите Музей на минното дело. Той е един от най-необичайните музеи в България. Разположен е в две от запазените галерии на първия подземен рудник у нас "Старите рудници" открит през 1891 г. и общата им дължина е около 630 метра. На 50 метра под земята посетителите се докосват не само до миньорския труд и историята на въгледобива, но и до уникалната история на един град, роден от "черното злато“.
"Подземният минен музей е една част от представянето на индустриалното наследство, което за съжаление все още ние не възприемаме като културно наследство".
Това казва в интервю за "Terra култура" Венцислава Крумова, директор на Регионалния исторически музей в Перник.
"Смятам, че Перник е показателен в това отношение. Не само като такъв индустриален център, който в момента търпи своите трансформации, тъй като една голяма част от промишлеността, която беше емблематична за града вече не функционира", допълва Венцислава Крумова.
"Този обект се категоризира ежегодно от Министерство на енергетиката по отношение на рудничните газове и най-вече на метан. Поради тази причина хората, които искат да го посетят влизат на групи, задължително с екскурзовод. С оглед безопасността на посетителите се правят всекидневни замервания за вредни руднични газове", казва още Венцислава Крумова.
Чувството, което изпитват посетителите които посещават обекта е по-различно, отколкото в традиционните археологически, исторически и етнографски музеи. Експозицията показва традицията в добива на въглища в България. Забоите са изключително интересни, както и нишите в които са копаели миньорите.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg