Всяка година на 10 май светът отбелязва Световния ден на движението. Началото е поставено през 2002 г. по инициатива на 55-та Световна здравна асамблея, когато е приета резолюция по въпросите на храненето, физическата активност и здравето.
Страните членки на СЗО всяка година организират разнообразни инициативи, които да популяризират физическата активност сред всички групи от населението.
Думите на инструктора по карате, обща физическа подготовка (фитнес), йога и диетология - Емил Златев в ефира на “Нашият ден“, отразяват важността на движението в живота на човека. Той подчертава, че движението е част от природата, която не можем да пренебрегнем.
“Човекът, който се движи, може да бъде познат по кожата, мимиката и темпераментната нагласа. Можем да го познаем по малките движения, които показват, дали в тялото му има енергия“, твърди той.
В предаването Златев подчертава важността на родителите за развитието на детето и отговорността им да го насърчават към физическата активност. Той призовава за широк кръгозор и личен пример, като те са ключови фактори за мотивацията на децата да се движат и да живеят здравословно.
“Родителите трябва да имат малко по-широк кръгозор за нещата, които стоят пред детето, както в момента, така и в бъдеще. Не е съвсем реалистично детето да бъде оставено само да реши какво трябва да прави, защото то ще реши емоционално, но емоционалността не винаги и най-добрият водач при избор на нещо сериозно“, посочва той в интервю за БНР.
Отбелязването на Световния ден на движението е добър повод да се замислим за значението на физическата активност и да започнем да включваме повече движение в ежедневието си. Независимо от възрастта и физическите възможности, всеки може да намери начин да се движи повече и да се погрижи за здравето си.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg