Всяка година на 10 май светът отбелязва Световния ден на движението. Началото е поставено през 2002 г. по инициатива на 55-та Световна здравна асамблея, когато е приета резолюция по въпросите на храненето, физическата активност и здравето.
Страните членки на СЗО всяка година организират разнообразни инициативи, които да популяризират физическата активност сред всички групи от населението.
Думите на инструктора по карате, обща физическа подготовка (фитнес), йога и диетология - Емил Златев в ефира на “Нашият ден“, отразяват важността на движението в живота на човека. Той подчертава, че движението е част от природата, която не можем да пренебрегнем.
“Човекът, който се движи, може да бъде познат по кожата, мимиката и темпераментната нагласа. Можем да го познаем по малките движения, които показват, дали в тялото му има енергия“, твърди той.
В предаването Златев подчертава важността на родителите за развитието на детето и отговорността им да го насърчават към физическата активност. Той призовава за широк кръгозор и личен пример, като те са ключови фактори за мотивацията на децата да се движат и да живеят здравословно.
“Родителите трябва да имат малко по-широк кръгозор за нещата, които стоят пред детето, както в момента, така и в бъдеще. Не е съвсем реалистично детето да бъде оставено само да реши какво трябва да прави, защото то ще реши емоционално, но емоционалността не винаги и най-добрият водач при избор на нещо сериозно“, посочва той в интервю за БНР.
Отбелязването на Световния ден на движението е добър повод да се замислим за значението на физическата активност и да започнем да включваме повече движение в ежедневието си. Независимо от възрастта и физическите възможности, всеки може да намери начин да се движи повече и да се погрижи за здравето си.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg