Голяма част от хората не контролират и не лекуват високото си кръвно налягане, защото не подозират за този проблем. Това се обяснява не само с безсимптомното протичане на заболяването, но и с липсата на достатъчна информираност. Тревожни са данните, че въпреки нарастването на честотата на артериалното налягане с възрастта, то средната възраст на заболелите драстично спада, т.е. все по-често и все по-млади хора имат високо кръвно налягане.
"Пациентите трябва са много добре ориентирани при измерване на артериалното налягане. Кои стойности са важни за тях и как да ги разбират. Прието е, като стандарт, артериално налягане над 140 mm Hg за горна граница и 90 mm Hg за долна граница да се смята за артериална хипертония", казва в "Нашият ден" д-р Генчо Арабаджиев, кардиолог, ехокардиографист и сертифициран инвазивен кардиолог.
В последните препоръки на Европейското кардиологично дружество стойностите между 130 mm Hg и 139 mm Hg за горна граница и между 85 mm Hg до 89 mm Hg се примат за висока норма, допълва кардиологът.
За кардиолозите е важно да се знае какви са стойностите на кръвното налягане след събуждане и във вечерните часове.
Известно е, че има нощна хипертония. Пациентът не може да измерва през нощта налягането си, тъй като самото събуждане променя стойностите. За това измерването на кръвното трябва да се прави сутрин преди изпиване на лекарствата и закуска. След хранене при една част от пациентите се наблюдават по-ниски стойности на артериално налягане, коментира д-р Арабаджиев.Когато стойностите на артериалното налягане са нормални на фона на терапия, трябва ли да се приемат лекарства, или да се изчака?
"Терапията за артериална хипертония е до живот. Безспорно има фактори, които влияят върху артериалното налягане, които ние можем да променяме", казва още кардиологът.
Важно е да се контролира приемът на сол, както и нивата на телесно тегло. А 30 минути на ден физическа активност води до подобряване на нивата на кръвното налягане.
Нелекуваната артериална хипертония води до сериозни заболявания като инфаркт, сърдечни болести, бъбречна недостатъчност и проблеми със зрението.
Чуйте подробности в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg