Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Терорът не е нито възникнал, нито свършил през 1925 година

Снимка: Wikipedia

Терорът като политическо оръжие е съществувал винаги в историята. Но взривните вещества правят това средство по-мощно, ала и по-непредвидимо. 98 години след големия атентат в църквата "Света Неделя" разговаряме на тази тема с историците професор Веселин Янчев, шеф на катедра по нова българска история от СУ "Св. Климент Охридски", и доцент Светослав Живков. По време на атентата в наричаната тогава църква "Свети крал" загиват над 200 души, после от раните си умират още. Сред загиналите са 12 генерали, 15 полковници, седем подполковници, трима майори, деветима капитани и трима депутати. Сред жертвите са военни, сражавали се геройски за своята родина.

Делото за атентата започва на 1 и завършва на 11 май, някои от уловените извършители са обесени. Но никой атентат, вкл. този, не е сам по себе си – има и предистория, и следистория, и те всички са дело на вътрешни и външни сили, особено на Коминтерновска Русия, смятат участниците в разговора.

Според проф. Янчев, въпреки че днес нямаме такъв радикализъм в политическите противопоставяния, които да доведат до тероризъм, то изобщо не сме застраховани от рецидиви.

А доцент Живков смята, че обстоятелствата, предизвикващи терористични актове както по света, така у и нас, продължават да са налице.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Гацин

Росен Гацин: С ателието по родословие ще предизвикам младите

Кодовете на идентичност са основата на генеалогията, наука, която се занимава с родословията, с произхода на човека, с родословните връзки, с наименованията на различните членове на фамилията и точно родословието и фамилните връзки. Кодовете на идентичност ни отличават като индивиди и като хора, заяви в предаването "Следобед за любопитните" гл...

публикувано на 17.05.24 в 13:34
доц. Мирослава Жипонова

Ден на очарованието на растенията

На 17-и май Биологическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" организира Ден на очарованието на растенията. Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г. и придобива все по-голямо световно признание. Организира се през две години и през 2022 г. са организирани над 800 събития, проведени в повече от 50..

публикувано на 17.05.24 в 07:50
„Обсадата на Севастопол“, картина на Франц Рубо

Кримската война: причини, събития, последици

На 17 май 1853 г. Диванът на Високата порта отхвърля ултиматума на Руската империя, поставен ѝ от специалния пратеник на Николай I княз Александър Меншиков. Причината е, че една от точките в документа се явява пряка намеса в дейността на османското правителство: Санкт Петербург иска да покровителства и дори да ръководи духовния живот на..

публикувано на 16.05.24 в 15:50

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25