В днешното издание на "Нашият ден" гостуват двама шампиони по тенис в инвалидни колички – Борис Томов и Мария Петрова. Двамата споделят общ интерес към спорта и са добри приятели, като Борис е и треньор на Мария. Те разказват за предизвикателствата, с които се сблъскват в ежедневието си, но също така изразяват решимостта си да не се примирят с тях. Въпреки уврежданията, те продължават да живеят живота си и да се развиват.
В предаването Мария споделя, че животът на човек с увреждане не е лесен. Тя се сблъсква с трудности в намирането на работа, ако успее да намери такава, обикновено е срочна. Също така отглежда сама своя син, който е на 12 години. За да запълни времето си и да се справи с трудностите обаче, Мария ходи на тренировки два пъти седмично и участва в турнири. Финансово оцелява с инвалидна пенсия, детски надбавки и помощ от приятели, които рисуват и продават картини, за да й помагат със средства. Споделя, че получава и голяма подкрепа от своя треньор.
В “Нашият ден“ Борис споделя, че в България всеки може да помогне, ако поиска. За него е важно, че хората в подобно положение имат някакъв хоризонт и вяра. Инициативата с продажбата на картини, организирана от съпругата на негов приятел, е един пример за това как всеки може да помогне. Борис изтъква, че вярата е най-важното в живота и че понякога животът на човек може да се промени рязко, но вярата и приятелството са силата, която ни помага да продължим напред.
Според Борис Томов спортът в момента прави много за хората с увреждания в България, чрез различните спортни федерации, които предоставят възможности за безплатно спортуване. Това е нещо, което липсва на много други места. По думите му хората с увреждания, които искат да спортуват, срещат подкрепата на Министерството на младежта и спорта.
“Министерството на младежта и спорта прави много. Не е по силите на човек с увреждане да си закупи количката, която му е необходима, за да спортува – тя струва между 4000 и 6000 евро“, посочва той.
Борис Томов и Мария Петрова са примери за това, че въпреки физическите предизвикателства, човек може да намери сила и волята да живее пълноценен живот. Те ни вдъхновяват да преодоляваме страховете и предубежденията си.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..
Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив? Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" говорихме за Коледния панаир на книгата и най-подходящите подаръци за най-малките читатели...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg