Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След XVI национална олимпиада по гражданско образование

Снимка: uni-sofia.bg

В началото на май станаха известни резултатите от националния кръг на олимпиада по гражданско образование. Ученици от първи до 12 клас от различни училища в страната, разпределени в 4 възрастови групи, се представиха със свои граждански проекти, като гимназистите имаха и допълнителна задача – писмен анализ по актуален казус. Домакин на националния кръг беше СУ "Н.Й.Вапцаров", Силистра.

Проектите, представени от учениците, бяха впечатляващи с гражданска чувствителност, изобретателност, свеж поглед към наболели или пренебрегвани теми от живота на обществото, според мнението на журито.

В рубриката "Всичко за образованието" д-р Евелина Варджийска, гл. ас. във Философския факултет на Софийския университет, член на журито и част от организационния екип сподели: "Много е хубаво това, че децата благодарение на подкрепата на своите преподаватели показват изключително високо равнище на една много важна компетентност, която се нарича предприемчивост или предприемачество – една от тези ключови компетентности, която най-простичко се изразява в това, когато имаш една идея, да планираш правилните действия, за да можеш да я осъществиш. Така че, това е един чудесен резултат, който ние наблюдаваме в годините с развитието на Олимпиадата.

Другото интересно нещо е, че децата се захващат с най-невъзможни проблеми. Например те успяват да намерят интересни нюанси или да подскажат някакви много неочаквани ефективни творчески стратегии как да се работи по проблеми, които са изключително тежки, като например проблема с насилието, особено насилието да речем спрямо жените. Имахме тази година един проект за кибер насилие, който работеше върху превенция с артистични техники, например с форум театър…

Един от най-впечатляващите проекти… беше проектът на Адриана от Добрич, която беше направила една изключителна изследователска работа. В два архива беше изнамерила информация за интересни къщи с историческо значение, които са и паметници на културата някои от тях в Добрич, беше направила едни маршрути като туристически маршрути, така че да покаже тези забележителни места на своите съграждани и беше успяла да привлече вниманието на институциите на местната власт – на архитекта, на кмета, на местните медии, така че този проект се разраства…"

"Пространство за добрознание" е озаглавен проектът на Яница Цанева от Математическа гимназия "Баба Тонка" в Русе, класиран на първо място в Олимпиадата. Той е насочен към децата бежанци от Украйна, за които Яница и съучениците ѝ организират занимания по различни учебни предмети, но най-важното, обграждат с внимание и грижа.

Първенец сред групата на най-малките е второкласникът Иво Чобански от иновативното основно училище "Васил Левски" във Враца. Училището печели званието си именно с предмета "Моят свят", който развива гражданските качества и умения, съответстващи на възрастта на децата, казва учителката Ивета Дончева. Проектът на Иво привлича вниманието към проблем от заобикалящия ни свят: "Тревожно – врабчетата намаляват!"

Чуйте повече в звуковите файлове.




По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30