Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спорт и книга: Ръка за ръка в международния турнир по художествена гимнастика за купа 'Нюанс'

| обновено на 23.05.23 в 12:17
Илюстративна снимка
Снимка: БФХГ

Спортът и книгата се преплитат в юбилейния Х международен турнир по художествена гимнастика за купа "Нюанс", който се провежда на 23 и 24 май - Деня на българската азбука. Организаторите на събитието са спортният клуб "Нюанс НСА" и Националната спортна академия "Васил Левски". Турнирът включва участието на най-добрите гимнастички, разделени на 4 категории и 10 възрастови групи. 

В допълнение към състезателната част, в турнира ще се включат и над 800 деца на възраст между 4 и 18 години от подготвителните групи. В рамките на инициативата издателства ще подарят книги на децата

Някои от тях са украински деца, които се занимават с гимнастика в Националната спортна академия. Тази институция беше сред първите образователни учреждения, които предоставиха възможности за спорт на децата, бягащи от войната в Украйна, с цел да им помогнат да се адаптират по-леко и да преодолеят преживените травми.

В рамките на турнира издателства ще дарят книги на децата, предлагайки им нови светове за откриване.

Доц. д-р Мария Гатева, от сектор "Художествена и естетическа групова гимнастика" в катедра "Гимнастика" на Националната спортна академия, споделя в “Нашият ден“ свои мисли относно връзката между спорта и книгата. Тя разкрива, че обича своята работа и я разглежда като хоби, а не просто като задължение. Въпреки това, се сблъсква с хора, които възприемат работата си като нещо, което трябва да преживеят, само за да доживеят следващия ден и да отбележат края на работната седмица. Липсата на  мотивация на тези хора я тревожи. За да се справи с негативизма, тя се обгражда с позитивни и амбициозни хора, които допринасят за положителната атмосфера и емоции.

Доц. Гатева отбелязва още, че художествената гимнастика е спорт, но същевременно е и изключително близка до изкуството. В предаването тя акцентира върху успехът на художествената гимнастика през последната седмица в Европейското първенство, като беше постигнато нещо, което не се беше случвало от 1994 година - имаше европейска шампионка в индивидуалната надпревара. Това показва, че никога досега не е имало по-успешно европейско първенство.

Според Гатева, добрите спортисти обикновено са хора, които стремят да се развиват и да постигнат повече. Този тип студенти, по-конкретно при художествената гимнастика, се интересуват от четенето и се отнасят към него сериозно. Те разбират важността на личностното и духовното развитие.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46