Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Знаньето, Духа и Мъдростта

"Върви, народе възродени" -
към светла бъднина върви,
……
Напред! Народността не пада
там, дето знаньето живей!

Днес този химн е известен като Химн на Кирил и Методий, но много малко хора знаят, че той е 5 или 6 пореден химн, посветен на двамата братя, на науката и образованието. И това е само един от многобройните факти доказващи преклонението на народа ни пред Знаньето и Просветата.Почти половин век преди да бъде създаден този химн в Свищов и Лом са открити първите читалища. Защото този възроден български дух ни е водил през всичките следващи години на робство и изпитания . За това в дните около Празника на българската просвета и култура и на славянската писменост не спираме да говорим За Знаньето, Духа и Мъдростта.

За тях говорихме и в "Познати и непознати". Гост в студиото беше талантливият документалист и режисьор Николай Василев, а по телефона се свързахме с човека, който последните 25 години се превърна в символ на апостолската просветна дейност – Теодосий Теодосиев или просто Учителят Тео, както просто го нарича вече народът.

В предаването стана дума и за друг човек, белязал нашето съвремие и дал Пътя на Мъдростта като живеене - Учителя Ваклуш Толев. Направил два филма, посветени и на двамата бележите наши съвременници, Николай Василев казва "Това са много интересни личности. Единият учител по физиката, който знае законите на физическия свят, другият учител по метафизика и който пък знае законите на Духа. И двамата живеят това, което преподават. Единият живее във физиката, но не само, а другият живее Духа, но пък не отрича физиката. Именно тук е смислената среща – на Духа с Материята, на физиката с Метафизиката." А Учителят Тео добавя "Светът е в опасност! Има повишена активност на войнстващото невежество. Важно е качеството на мислене. Паметта не е интелект, иначе  една флашка щеше да е по-умна от най-умните хора." Как започна разговорът ни – чуйте в звуковия файл.

Срещите с хора като Ваклуш Толев и Теодосий Теодосиев, потапянето в техния свят и световете, които те създават предавайки знанието на следващите след тях, безспорно променя всеки докоснал се до всички тях . Как тези срещи са повлияли на Николай Василев, какъв е той след "Формулата на Тео" и "Ваклуш" – чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28