Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Знаньето, Духа и Мъдростта

"Върви, народе възродени" -
към светла бъднина върви,
……
Напред! Народността не пада
там, дето знаньето живей!

Днес този химн е известен като Химн на Кирил и Методий, но много малко хора знаят, че той е 5 или 6 пореден химн, посветен на двамата братя, на науката и образованието. И това е само един от многобройните факти доказващи преклонението на народа ни пред Знаньето и Просветата.Почти половин век преди да бъде създаден този химн в Свищов и Лом са открити първите читалища. Защото този възроден български дух ни е водил през всичките следващи години на робство и изпитания . За това в дните около Празника на българската просвета и култура и на славянската писменост не спираме да говорим За Знаньето, Духа и Мъдростта.

За тях говорихме и в "Познати и непознати". Гост в студиото беше талантливият документалист и режисьор Николай Василев, а по телефона се свързахме с човека, който последните 25 години се превърна в символ на апостолската просветна дейност – Теодосий Теодосиев или просто Учителят Тео, както просто го нарича вече народът.

В предаването стана дума и за друг човек, белязал нашето съвремие и дал Пътя на Мъдростта като живеене - Учителя Ваклуш Толев. Направил два филма, посветени и на двамата бележите наши съвременници, Николай Василев казва "Това са много интересни личности. Единият учител по физиката, който знае законите на физическия свят, другият учител по метафизика и който пък знае законите на Духа. И двамата живеят това, което преподават. Единият живее във физиката, но не само, а другият живее Духа, но пък не отрича физиката. Именно тук е смислената среща – на Духа с Материята, на физиката с Метафизиката." А Учителят Тео добавя "Светът е в опасност! Има повишена активност на войнстващото невежество. Важно е качеството на мислене. Паметта не е интелект, иначе  една флашка щеше да е по-умна от най-умните хора." Как започна разговорът ни – чуйте в звуковия файл.

Срещите с хора като Ваклуш Толев и Теодосий Теодосиев, потапянето в техния свят и световете, които те създават предавайки знанието на следващите след тях, безспорно променя всеки докоснал се до всички тях . Как тези срещи са повлияли на Николай Василев, какъв е той след "Формулата на Тео" и "Ваклуш" – чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В търсене на собствен стил с Artist at Play

Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира без да има рамката на оценката, на..

публикувано на 27.11.24 в 09:05

Антиромантична комедия за брака

На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на   "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е  антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..

публикувано на 27.11.24 в 08:15

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31