Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищният хор – само мил спомен ли е, или има шанс за живот?

Детско-юношеският хор „Бодра песен“
Снимка: @bpessen

В ученическите години на по-зрелите поколения беше почти изключено гимназията да няма хор, дори кварталните основни училища поддържаха свои малки състави, които озвучаваха училищните тържества и празници.

Днес хорове има в отделни училища – най-вече с музикален профил, езикови гимназии и училища по културата. Някои светли примери за възраждане на училищни състави, за които се чува напоследък, може би подсказват, че е време за преосмисляне на този вид занимания с изкуство и за връщането му в училище.

Ползите от хоровото пеене за младите са безспорни. Истинското преживяно съприкосновение с музиката и текстовете, изграждането на общ звук от различните гласове, разговорът за изкуството, сценичното поведение, дори стойката и дишането при пеене са изключително благотворни.

Възможно ли е хоровото пеене да стане част от училищния живот на децата ни, които и без него са достатъчно натоварени с редовни и допълнителни занимания. Дали пък пеенето в хор или изучаването на музикален инструмент не може да замени безсмисленото, сухо и безрезултатно заучаване на теория в редовните часове по музика?


Ще има ли кой да се занимава с тази специфична и отговорна дейност – колко от учителите по музика са вокални педагози, могат ли училищата да си позволят да привлекат външни специалисти…

С тези въпроси в рубриката "Всичко за образованието" се обръщаме към Деница Узунова, диригентка на детско-юношеския хор "Бодра песен" при Общинския детски комплекс – Шумен. В града от десетилетия се провеждат Националните ученически хорови празници "Добри Войников", които от 2011 г. прерастват в Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников". Видният просветител и културен деятел, чието име носи събитието, създава първия в страната ученически многогласен хор през 1858 г. и така поставя началото на многогласното хорово пеене у нас.

Детско-юношеският хор "Бодра песен" има вече 60-годишна традиция и е гордост за града с чудесните си изпълнения и наградите от международни фестивали и конкурси.

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54
Мария Николчева и Емануил Христов

Образованието на ромските деца – единственият път за измъкване от бедността и надежда за по-добро бъдеще

По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..

публикувано на 08.04.25 в 14:31

Литературата в училище – да поговорим за съдържанието, но и за смисъла и целта

Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..

публикувано на 08.04.25 в 13:20

Звезден прах, или невидимите частици, които ни заобикалят

В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..

обновено на 08.04.25 в 13:20