Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийски маршрути: Еврейският квартал в София или как се променят градовете

Как се променят градовете, в които живеем – за това говорим днес, а Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", автор на книгите "Бохемска София: Духът на стария град" и "Бохемска София: Истории от жълтите павета", ни разказва за т.нар. Еврейски квартал в столицата и се опитваме да очертаем границите му.

"Границите на квартала не са толкова ясно очертани, но за източна граница можем да определим булевард "Княгиня Мария Луиза" – основният булевард в София още след Освобождението, по който минават и първите трамваи. Това е безспорно източната граница на квартала и оттам нататък можем да дадем като ориентир улица "Пиротска", тъй като именно там са разположени десетки от жилищата и търговските обекти на много от софийските евреи, които живеят в столицата до Втората световна война. Другата граница на квартала, която е безспорна, е северната граница – булевард "Сливница", или Владайската река, като за южната граница все още се спори – най-често се споменават булевардите "Тодор Александров" или "Александър Стамболийски. На запад стигаме вероятно до улица "Опълченска" или някъде в този район", обяснява Виктор Топалов.

По думите му хората, които се интересуват от темата, ще установят, че границите на този т.нар. Еврейски квартал почти изцяло съвпада с границите на стария квартал Ючбунар. "Неслучайно този квартал е свързан с митологията на София не само с евреи, но и с много бежанци от Македония, които идват в София след Първата световна война", разказва Виктор Топалов и споменава, че хората от онова време описват квартала като пъстър, с кални улици, населен основно с работници и немного богати хора.

С Виктор Топалов се опитваме да видим София преди близо един век, но и говорим и за това как се съхраняват местата на паметта, още повече, че в годината, в която отбелязваме 80-годишнината от спасяването на българските евреи, е важно не просто да знаем по-добре историята на тези местата, но и да познаваме по-добре историята си.

В този т.нар. Еврейски квартал все още има много исторически обекти и сгради, които разказват истории и Виктор Топалов препоръчва като изключително ценен и важен дигиталния пътеводител, който излезе тази година "На гости в еврейската махала в София" на Иванка Гезенко.

"Този пътеводител ни разхожда по повече от 20 обекта, основно по улица "Пиротска" и няколко обекта по булевард "Княгиня Мария Луиза", които са много подробно разписани, в резултат на дългогодишен труд. Споделям този източник, тъй като той е за свободно ползване и всеки може да го открие, но там са включени историите на много къщи и търговски обекти", уточнява Виктор Топалов.

За Централната софийската синагога, но също и така за всички знакови места, които свързваме с Еврейския квартал в София, разговаряме с Виктор Топалов, ерудит и човек с вкус към историята.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05