Започна Хореографска експериментална лаборатория и иновативна образователна сцена (ХЕЛИОС). Тя има за цел да образова, подпомогне и култивира новата генерация съвременни български хореографи на XXI век в сферата на съвременния танц. Ръководител и водещ на проекта е Владимир Ангелов – хореограф, лектор и главен директор на Dance ICONS, Inc. В САЩ, координатор на събитието и част от журито, което участва в подбора на кандидатите в България е Коста Каракашян.
Седем хореографи и двайсет танцьори участват в тазгодишното издание, а проектът, който са подготвили ще бъде показан на 23 юни от 19.30 ч. в зала 1 на Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Всекидневните занимания съдържат лекции по теория на хореографията, хореографска лаборатория с импровизации, експериментиране и композиция на танца.
"Ние не казваме на хореографите какво да правят, а ги оставяме да действат. Ние не им натрапваме, ние ги напътстваме. Няма грешно, няма правилно, има различно. Радвам се, че съвременният танц се развива толкова добре в България и заслужава своето място в годините." – споделя Владимир Ангелов.
Всеки участник е преминал през кратко представяне на генерирания движенческия материал и дискусии за усъвършенстване на изразните средства. Темите са социално ангажирани, от правата на човека, през войната и политически кризи.
Владимир Ангелов е хореограф, работил с балетни трупи по цял свят, главен директор на първата в света Международната организация и професионална мрежа за хореографи, базирана във Вашингтон – Dance ICONS. В период от своя живот Владимир е главен хореограф-балетмайстор на Вашингтонската национална опера в Кенеди център под ръководството на Пласидо Доминго.
Коста Каракашян има различен опит с аудиовизуалното представяне на танца у нас, създава първите в България танцови филми.
Повече чуйте в звуковия файл в разговора с Коста Каракашян и Владимир Ангелов.
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg