Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерименталната лаборатория "Хелиос" култивира новата генерация български хореографи

Започна Хореографска експериментална лаборатория и иновативна образователна сцена (ХЕЛИОС). Тя има за цел да образова, подпомогне и култивира новата генерация съвременни български хореографи на XXI век в сферата на съвременния танц. Ръководител и водещ на проекта е Владимир Ангелов – хореограф, лектор и главен директор на Dance ICONS, Inc. В САЩ, координатор на събитието и част от журито, което участва в подбора на кандидатите в България е Коста Каракашян.


Седем хореографи и двайсет танцьори участват в тазгодишното издание, а проектът, който са подготвили ще бъде показан на 23 юни от 19.30 ч. в зала 1 на Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Всекидневните занимания съдържат лекции по теория на хореографията, хореографска лаборатория с импровизации, експериментиране и композиция на танца.

Владимир Ангелов
"Ние не казваме на хореографите какво да правят, а ги оставяме да действат. Ние не им натрапваме, ние ги напътстваме. Няма грешно, няма правилно, има различно. Радвам се, че съвременният танц се развива толкова добре в България и заслужава своето място в годините." – споделя Владимир Ангелов.

Всеки участник е преминал през кратко представяне на генерирания движенческия материал и дискусии за усъвършенстване на изразните средства. Темите са социално ангажирани, от правата на човека, през войната и политически кризи.

Владимир Ангелов е хореограф, работил с балетни трупи по цял свят, главен директор на първата в света Международната организация и професионална мрежа за хореографи, базирана във Вашингтон – Dance ICONS. В период от своя живот Владимир е главен хореограф-балетмайстор на Вашингтонската национална опера в Кенеди център под ръководството на Пласидо Доминго.

Коста Каракашян
Коста Каракашян има различен опит с аудиовизуалното представяне на танца у нас, създава първите в България танцови филми.

Повече чуйте в звуковия файл в разговора с Коста Каракашян и Владимир Ангелов.

Снимки: ФС на ХЕЛИОС
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Паметта много лесно може да бъде превърната в оръжие за потискане

За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори  Мария Степанова , водеща фигура  в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..

публикувано на 25.04.25 в 14:12

"Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова

В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места  – чуйте от интервюто авторката.

публикувано на 25.04.25 в 12:27

Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" от Мишел Фуко

В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов: 

публикувано на 25.04.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Разбулваме японска тайна

В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..

публикувано на 25.04.25 в 11:55

"Соломоновата Песен на песните. Отгласи" – интердисциплинарен проект в НБУ

Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..

публикувано на 25.04.25 в 11:03