Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселин Маринов - Нацин

За изкуството, река Дунав и бъдещето на град Видин

Художникът Веселин Маринов - Нацин
Снимка: Личен архив - Веселин Маринов - Нацин

На 29 юни е Денят на река Дунав. Той се отбелязва от 2004 г. по инициатива на Международната комисия за опазване на реката. Тази вечер от 21:30 ч. ще има светлинно шоу на крепостта "Баба Вида", като освен светлини и музика ще има и 3D мапинг. А от 18 ч. желаещите ще могат да се насладят на величествената гледка отвисоко на река Дунав и крепостта.

Лятото е време за много събития, които срещат не само жителите на града едни със други, тъй като много от тях през останалото време на годината се намират .другаде.

"Това са дни, в които Видин се оживява, за разлика от другото време“, казва художникът Веселин Маринов - Нацин.

Той споделя, че музиката, която звучи в дунавския град, е от всякакво естество. Независимо че е пенсионер, той твори усилено.

 "Радвам се на уважението и обичта на тези, които консумират и виждат моето изкуство“ споделя художникът.

Споделя, че трябва да гледаме с оптимизъм наред – колкото и да има трудни и несигурни времена, трябва да вярваме в доброто, хубавото, радостното и красивото, допълва той. 

Бизнесмените, трябва да имат достатъчно широка култура и познания, за да може да оцелеят и да дадат работа на другите. Това са и хората, които консумират изкуството.

"Вярвам, че Видин ще има бъдеще, защото това е един хилядолетен град с гръцка и римска култура", посочва Веселин Маринов - Нацин.  

Реставрацията на видинската Синагога (обявена за паметник от национално значение през 1967 г.) и превръщането ѝ в Културен център ще приключи скоро. 

В миналото Синагогата е наричана "Белият лебед" заради своята красива фасада, която се е виждала от река Дунав. След приключване на реставрацията сградата ще превърне в туристическа атракция, обединяваща функции на музей, изложбено пространство, както и многофункционална зала за събития.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Галев

Тодор Галев: Дезинформацията се потребява за конкретни политически цели

Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор Галев , доктор по социология в БАН, директор "Научни изследвания" в Центъра за изследване на демокрацията.   "Разпространението на комбинация от конспиративни теории и дезинформация се случва главно през..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50