Параметрите за Бюджет 2023 година бяха представени през тази седмица от финансовия министър Асен Василев. Грешна ли беше целта да се залага от самото начало 3% бюджетен дефицит ? Ето какво казва икономическият експерт Щерьо Ножаров в интервю за „Нашият ден“:
„Доколкото България показва стратегически цел за бързо членство в Еврозоната, това е правилна цел“, казва той и добавя:
„Още повече, че фазите на икономиката, фазите на бизнес цикъла, могат да се приемат като благоприятна сравнително положителна среда, която позволява такъв тип дефицит от 3%. Това, което прави впечатление от пръв поглед, че правителството е заложило в проекта за бюджетна инфлация, която е по-ниска от прогнозираната в Европейската комисия . Въпросът е дали ще постигнем тази по-ниска инфлация, която да обслужва желанието на България за членство в Еврозоната“.
Според него до момента е имало едно силно разминаване между паричната политика, която е била ограничително-рестриктивна и експанзивен бюджет, който е раздавал много пари. “ Сега имаме консолидация и синхронизация между паричната и фискалната политика , което е добре“, твърди той.
По думите на Ножаров това, което се вижда от пръв поглед е, че въпреки всичко в бюджета „са оставени някои буфери“. Твърди също, че може донякъде да се управляват и издръжките на ведомствата.
„От друга страна, спрямо плана за бюджета за миналата година има и леко увеличение на разходите за персонала и заплатите, които всички пак разбираме още предвид съществуващата инфлация, която също е буфер“.
Икономистът смята, че има два-три буфера, от които дори може да се смъкне и компенсира неполучаването на средствата от Плана за възстановяване и устойчивост при второто плащане, ако това се случи.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg