Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Щерьо Ножаров: 3% бюджетен дефицит е правилна цел с оглед на бързото ни членство в Еврозоната

| обновено на 02.07.23 в 09:28
Щерьо Ножаров
Снимка: bia-bg.com

Параметрите за Бюджет 2023 година бяха представени през тази седмица от финансовия министър Асен Василев. Грешна ли беше целта да се залага от самото начало 3% бюджетен дефицит ? Ето какво казва икономическият експерт Щерьо Ножаров в интервю за „Нашият ден“:

„Доколкото България показва стратегически цел за бързо членство в Еврозоната, това е правилна цел“, казва той и добавя:

„Още повече, че фазите на икономиката, фазите на бизнес цикъла, могат да се приемат като благоприятна сравнително положителна среда, която позволява такъв тип дефицит от 3%. Това, което прави впечатление от пръв поглед, че правителството е заложило в проекта за бюджетна инфлация, която е по-ниска от прогнозираната в Европейската комисия . Въпросът е дали ще постигнем тази по-ниска инфлация, която да обслужва желанието на България за членство в Еврозоната“.

Според него до момента е имало едно силно разминаване между паричната политика, която е била ограничително-рестриктивна и експанзивен бюджет, който е раздавал много пари. Сега имаме консолидация и синхронизация между паричната и фискалната политика , което е добре“, твърди той.

По думите на Ножаров това, което се вижда от пръв поглед е, че въпреки всичко в бюджета „са оставени някои буфери“.  Твърди също, че може донякъде да се управляват и издръжките на ведомствата.

„От друга страна, спрямо плана за бюджета за миналата година има и леко увеличение на разходите за персонала и заплатите, които всички пак разбираме още предвид съществуващата инфлация, която също е буфер“.

Икономистът смята, че има два-три буфера, от които дори може да се смъкне и компенсира неполучаването на средствата от Плана за възстановяване и устойчивост при второто плащане, ако това се случи.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03