Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болката на учителите от "неелитните" професионални гимназии

Снимка: pgss-buzema.eu

На фона на ниската средна оценка на матурата по български език и литература за всички зрелостници в общественото пространство станаха известни случаи на цели випуски, показали слаб или малко над слаб резултат. Това естествено предизвика възмущение, обвинения и оправдания. Какво обаче се крие зад стряскащите факти. В рубриката "Всичко за образованието" разговаряме с преподаватели от Професионалната гимназия по селско стопанство "Бузема" в София.

Повод за разговора е писмо на учителите от друга професионална гимназия в малък провинциален град до местна електронна медия. В него те изразяват болката и обидата си от несправедливите обвинения към тях за слабия резултат на зрелостниците от гимназията. Въпреки усилията им и старанието на самите ученици, пишат те, е невъзможно да се наваксат огромните пропуски в знанията и уменията им по български език. Повечето от учениците нямат подкрепа от семействата, защото живеят без родители, някои трябва да работят, за да се издържат. Авторите на писмото не пожелаха да участват в предаването заради чувството на обида и притеснение от евентуални негативни последствия.

Каква е ситуацията в ПГСС "Бузема", питаме директорката на училището Иванка Станчева, заместник-директорката по учебната дейност Цветина Владимирова и старшата учителка по професионална подготовка инж. Лидия Василева.


Учениците са почти 100% от ромски произход, от семейства, за които образованието не е приоритет, ранните бракове са чести, малко от тях продължават образованието си до 12 клас. Държат да завършат 10 заради шофьорската книжка. Много от учениците трудно четат. Съвсем малка част от достигналите до края на 12 клас се явяват на зрелостен изпит (8 от 24 завършили тази година).

Учителският екип влага много старание да привлече интереса и да включи в разнообразни прояви учениците, някои от които са със специални потребности. Използват се електронни платформи, много нагледни материали, интерактивни игри, обучение на открито в големия двор на гимназията. При общообразователните предмети обаче рамката на стандарта за всички професионални гимназии не позволява достатъчна гъвкавост.

Повече свобода за приспособяване на програмата към възможностите и интересите на учениците има в часовете за професионална подготовка. Професиите, за които се обучават, са техник-озеленител, специалност "Цветарство", "Трайни насаждения" и новата специалност "Планински водач". Перспективите за реализация са отлични, тъй като има търсене и добро заплащане. Извеждането от гетото и смяната на средата имат изключително благотворно влияние върху децата и им показва свят, различен от този, с който са свикнали.


За съжаление преподавателският екип не се чувства подкрепен от институциите, с които има общи задачи. Сигналите до социалните служби в повечето случаи остават без ефект, казва директорката. Посещенията по домовете на учениците, застрашени от отпадане, се правят единствено от учителите и образователния медиатор на училището. Спирането на детските надбавки при неизвинени отсъствия сега е за цялата година и това има обратен ефект, тъй като родителите не виждат смисъл да изпратят отново децата си в училище до изтичането на годината.

Чуйте в звуковия файл.

Снимки: ПГСС "Бузема"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22