Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антонина Дуриданова:

Кои са тайните на дълголетието?

Няма обща универсална рецепта за дълголетие и щастие, умствената и физическата ни натовареност трябва да са вързани

Водещата Нина Цанева в студиото на "Нашият ден" с Антонина Дуриданова (вдясно)
Снимка: БНР

Житейският път на Антонина Дуриданова започва от София, където е родена и израства. Минава през Белград и Виена и стига до "страната на свободата" – САЩ. Новия си живот започва в Мичиган, къде завършва висшето си образование. Завършва с три дипломи – две бакалавърски по руски и френски, както и бизнес администрация със специалност "Счетоводство" и магистратура по международна търговия и испански език. Започва да преподава френски и български в Мичиганския университет.

Човек на реда и цифрите, дъщеря на известния български езиковед проф. Иван Дуриданов, работи в американската данъчна администрация. След падането на комунизма, по покана на българското правителство, Антонина Дуриданова се оказва в България като представител на американското Министерство на финансите, за да окаже помощ за създаването на нова данъчна структура в България. След завършването на проекта се връща в Америка и се мести в Сан Антонио, Тексас. 

За своите 73 години, които не крие, дамата изглежда чудесно, а тайната на нейното здраве и харизма тя разкрива в най-новата си книга “Магия за дълголетие“.

"Магията е определянето на начина на живот, който постигаме, след като една цел е завоювана, защото, за да се постигне една цел, трябва да се борим за нея. Тя не може да се постигне без борба", споделя Антонина Дуриданова.

Тя твърди, че пътят за успеха в живота се базира на образование, познание и натрупване на капацитет. В основата на всичко това е поставянето на цел. Невъзможното може да стане възможно, когато ние го желаем от сърце. 

 Антония Дуриданова: Между България и Америка

 Антонина Дуриданова описа живота си в книга

"Написах един наръчник, който е много лесен да се следва и където са описани различните методи и подходи, които сама съм установила, за да имаме един целокупен и щастлив живот", посочва тя.

Тези методи са свързани с физическа дейност, начин на хранене, начин на мислене. Както и с подхода ни за справяне с тежки ситуации, и всичко това се базира на правила, които се следват. 

Като приложение в книгата могат да се намерят български традиционни рецепти, повечето от които са на бабата на авторката от радомирското село Ракиловци.

За Антонина Дуриданова най-любими са главите от книгата ѝ, в които описва своите пътувания. На път по естествен начин се активират и физическа, и умствена енергия, и различни душевни, дори магически преживявания, които, докато седим на едно място, няма как да се усетят. Споделя своите пътешествия в различни точки на света с QR кодове, така че хората, преди да прочетат за всяка дестинация, да сканират и отворят с телефона си албум със снимки и да почувстват гледките, за които пише.

Антонина Дуриданова кани читателите на среща. 

На 11 юли 2023 г. от 18.30 ч. тя ще ги очаква в книжарница "Хеликон“ на  ул. "Съборна" 5 в столицата.

Чуйте целия разговор с Антонина Дуриданова в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12