Център за съвременно изкуство "Кристо и Жан-Клод" беше открит в Габрово. След 32 години идеята на група хора от града да се направи постоянна изложба с произведения на световните артисти вече е факт, дори се развива в нещо много по-мащабно – както за България, така и за света.
Бившият техникум по текстил в Габрово, който дълго захранва основната градска индустрия – същата, която през 1926 година е довела бащата на Кристо в Габрово и която по-късно създава материала на много от проектите на световноизвестния български артист и неговата съпруга – сега е дом на Центъра. Усилията на част от гражданската общност и местната власт за създаването му получават подкрепа от Общинския съвет в града и от екипа на Дома на хумора и сатирата, който преди няколко години представи изложбите "Роден в Габрово" и "Кристо и Жан-Клод. Проекти".
"Минахме през един много дълъг процес, в който разговаряхме с куратори, художници, с много различни групи и общности в Габрово, за да формулираме какво може да бъде Центърът. Разбира се, тази формулировка остава много гъвка и отворена, защото това е една наистина голяма сграда и е една голяма амбиция, която трябва да бъде постепенно, адаптивно и внимателно изпълнена със съдържание. Габрово има големия късмет да е място, където живеят активни, съвременни художници с впечатляваща практика, с много добра реализация и те са естественият първи и най-ключов съюзник", обясни в "Артефир" Маргарита Доровска, директор на Дома на хумора и сатирата в града.
Центърът продължава да бъде обект на безброй срещи и дискусии, които целят да разкодират практиката на Кристо и Жан-Клод и историята на неговото детство в Габрово, нуждите на художниците и различните местни общности и групи.
"Наистина е важно Центърът да бъде свързан с потребностите, нуждите и възможностите на града Габрово, за да имаме едно живо място, което да успява да привлича таланти от България и от цял свят", подчерта Доровска.
"Големият фокус на екипа ни е да го превърнем в продукционно място – каза още тя и допълни: – Голямото предизвикателство е Центърът да бъде място, където се създава знание, където се срещат различни видове опитност и място за колаборация. В случая той е вдъхновен от проектите на Кристо и Жан-Клод и разбира се, от естествената ситуация и контекст на Габрово, който е много индустриален град. Ние търсим да срещнем от една страна – изкуство, от друга – архитектура, урбанизъм, инженерно мислено, предприемачество, екология, тъй като всичко това може да бъде ясно видяно и разчетено в изкуството на Кристо и Жан-Клод."
Засега се предвижда Центърът да съдържа документална изложба за историята на семейство Явашеви в Габрово и експозиция, представяща изкуството на Кристо и Жан-Клод. Предстои обаче да бъдат открити и ателиета за художници и резидентна програма, лятно училище за архитекти, куратори и художници. А на 26 и 27 август Центърът за съвременно изкуство ще отвори врати за посетители в рамките на двудневно събитие.
Според Маргарита Доровска трябва да бъде запълнена нуждата от дълбоко сътрудничество между творци и хора, които имат различни познания. Затова и Центърът има идеята да бъде това средище, в което те да прекарват дълго време заедно и да обменят опит и мисли.
"Това всъщност е един голям недостиг и на образователната система, и на начина, по който реализираме проекти. (…) Това не се случва на практика никъде по света, нито в университетите. Така че е едната ни голяма амбиция с значителен фокус върху изкуство в публична среда."
На 13 юни, когато отбелязахме 88-ия рожден ден на Кристо, а и на Жан-Клод, Центърът в Габрово обяви първото си публично събитие, което се проведе на 1 юли в двора на българския павилион в архитектурното биенале във Венеция.
Каква беше темата на състоялата се там дискусия, кой взе участие в нея и каква е значимостта на архитектурния конкурс, който се очаква да бъде обявен в края на тази година? Какви всъщност ще бъдат функциите на Центъра за съвременно изкуство "Кристо и Жан-Клод" и каква програма предвижда екипът му оттук нататък? И възможно ли е Центърът и Домът на хумора и сатирата в Габрово, които са в пряка близост, да оформят цял един културен комплекс в града?
Чуйте от Маргарита Доровска в звуковия файл.
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg