Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Явор Христов

Снимка: личен архив

"Успехът е плод на отдадеността" – това твърди 17-годишният Явор Христов от Софийската математическа гимназия, който е носител на сребърен медал по химия за 2022 г. Той споделя, че от малък обича да се състезава. Първите състезания, на които се явява, са свързани с музиката, която и до днес е част от живота му. С годините обаче, както самият Явор споделя, той започва да се чувства като "по-точен човек", който логично е привлечен към науката.

Интересът към химията се поражда у Явор Христов още преди да попадне в СМГ. Решението му да се отдаде на тази наука обаче е подкрепено от преподавателите и ръководството именно на тази гимназия. Те го стимулират и му дават възможности да се развива. Една такава възможност го отвежда в Казахстан на Международна менделеева олимпиада по химия, където отново печели сребърен медал.

Явор вижда бъдещето си в химията, защото тя е наука която взаимодейства с всички останали и предизвикателствата пред нея са огромни. Едно от най-интересните, според Явор – са опитите на съвременните химици да "уловят" въглеродния двуокис. Чуйте повече в звуковия файл.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вълнуващите истории на музикалните инструменти

Как да привлечем децата към четенето и да ги спечелим, като представяме по нетрадиционен начин малко познати факти за тях? На този въпрос отговаря "Енциклопедия на музикалните инструменти" на Щепанка Секанинова. За значението ѝ при обучението за децата е разговорът в предаването "Следобед за любопитните" с музикалния педагог Адриана Бенова. Щурчето..

публикувано на 07.05.24 в 15:05

Литературно пътешествие през еволюцията

Човешкият вид е прекарал 95% от съществуването си в праисторията. Може да се каже, че тъкмо кацаме в ерата на писмеността. Поне така твърдят авторите на научно-популярния бестселър "Животът, разказан от един хомо сапиенс на един неандарталец" , който Паулина Мичева представя в "Нашият ден". Писателят Хуан Хосе Миляс в ролята на неандерталец..

публикувано на 07.05.24 в 12:16
Доц. Ангел Кунчев

Революция – на прогреса или на отрицанието?

По темата "ваксини" и тяхното епохално значение за оцеляването на човечеството, разговаряхме с доц. Ангел Кунчев – главен здравен държавен инспектор. Твърде много аспекти бяха обсъдени: задължителният имунизационен календар, доброволните ваксини, опитът на другите държави, негативното отношение на българите, което води до изключително ниско..

публикувано на 07.05.24 в 08:52

Пътища към устойчивостта

"Пътища към устойчивостта" е изследване на Атанаска Станчева от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН с подзаглавие "Нови културни перспективи във взаимодействието човек – околна преда през призмата на две природозащитни движение в България". Един от важните за "Изгрев" и за мен аспекти на изследването на д-р..

публикувано на 06.05.24 в 09:15
Музеят на килима в Баку отвън

Чипровски мотиви в Музея на килима в Баку

Няма начин да сбъркате Музея на килима в Баку, дори да не подозирате за съществуването му. Просто австрийският архитект Франц Янц, който печели конкурса за построяването му, го проектира във формата на навит на руло килим. Отбих се там случайно, а после в телефона си надиплих повече от 100 снимки! Някои с доста чипровски мотиви. Оказва се, че също..

публикувано на 06.05.24 в 08:38