Преди няколко години в Бургас ентусиасти създават инициативата БулевАрт с подкрепата на Общината. Това е мрежа за сетивата, която обединява частния бизнес с творческите индустрии. Един от хората, замесени в бургаската пътека на сетивата, е Илиян Дянков от Alive band.
Феновете на музикалната банда определят стила като етно прогрес и твърдят, че музиката оживява вечерните улици и кара хората да се усмихват и да танцуват и неслучайно това става с група, която в заглавието си носи това послание, да бъдат винаги на живо там, където особено много трябват на хората.
"Ние употребяваме ритъма 7/8. Имаме желание да стигнем и до 9/8, обаче засега сме до ритъма на бавната ръченица“, казва Илиян Дянков.
Той допълва, че акордеонът е страхотен инструмент и когато свириш на него, го прегръщаш. Това е инструмент, с който комуникираш и предаваш на хората твоята енергия. Стреми се от самия инструмент да извади повече звук, а не наситени ноти.
Дали акордеонът е пианото на бедняците?
Музикантът споделя, че много трудно човек със средни доходи може да купи нов акордеон. Той е горд собственик на инструмент втора ръка. Но предпочита да свири на акордеона на своя баща.
"Де факто, когато чуят това звучене, което аз възпроизвеждам, първоначално хората се шокират“, разказва Илиян Дянков.
Бургаската група "Alive band" е малка. Илиян Дянков заедно с двата си сина са основата на формацията. Единият от синовете е вокалист, а другият е китарист. Заедно с гост-музиканта Николай Райков успяват да запишат и диск.
Предстои издаването на нов албум, чието работно заглавие е "Седем диви ябълки".Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg