На извънредно заседание правната комисия на Народното събрание прие предложенията за промени в Наказателния кодекс, с които се завишават санкциите за нанесена лека и средна телесна повреда. С 12 гласа "за", 6 "въздържали се" депутатите приеха на първо четене и промените в Закона за защита от домашното насилие, според които насилие при интимна връзка се приравнява към случаите на домашно насилие заедно с фактическото съпружеско съжителство.
За важността да има независима съдебна експертиза и самостоятелна структура, както и за промените в Наказателния кодекс за по-строги санкции за лека и средна телесна повреда, коментар в предаването "Нашият ден" правят журналистът Петър Бучков и адв. Надежда Ковачева:
Адв. Надежда Ковачева: "По отношение на предстоящите промени в Наказателния кодекс, споделям мнението на депутата Радомир Чолаков – самите правила съществуват и ако те се спазват, ще е добре. Подчертавам, въпреки невежеството на някои депутати, че на досъдебното производство съдът не разследва, не събира доказателства, не внася обвинителен акт... и точно в това производство, което се е провело във връзка с мярката за неотклонение "задържане под стража", именно районният съдия е определил неправилно мярка за неотклонение "задържане под стража", защото обвинението е за средна телесна повреда, за която няма доказателства. Никой не казва каква е повредата. Засега има доказателства за леки телесни повреди. След като не е обосновано обвинението и няма доказателства за средна телесна повреда, районният съдия не е следвало да определи мярка "задържане под стража". И затова Окръжният съд при обжалването/протестирането правилно е отменил мярката за неотклонение "задържане под стража". Той не е имал задължение да се произнася по квалификацията. Това едно съвсем ограничено производство по вземане на мярка за неотклонение. Как може да има такова безобразие към съдията, който е приложил закона? Защото прокуратура е сбъркала квалификацията."
Петър Бучков: "Това е поредното избухване на проблема около съдебната медицина. Случва се периодично, решава се да се предприемат мерки и като отмине всичко, спира. А проблемът е много сериозен, защото без експертна дейност за съдебното производство правосъдието е куцо.
Хората очакват от съдебната система процесът да бъде справедлив, бърз, предвидим и по възможност не много скъп. Всичко това без съдебно-експертна дейност от т.нар. "вещи лица" не може да се случи. А те са в едно безтегловно състояние у нас от много години. Най-драстично е положението със съдебните медици. Професията съдебен медик е напът да изчезне в България."
Още за съдебната практика и за съдебната експертиза, за обособяването на независим Институт по съдебна медицина, какъвто липсва у нас, както и по делото за смъртта на журналиста Милен Цветков и до какво ще доведе прецедентът в съдебната практика – чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – Алами/Ройтерс
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg