Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимир Гаджоков

Социалните мрежи и медиите – споделяне на съдържание и печалби

В опасност ли е качествената информация

Снимка: pixabay

Страда ли журналистиката от отнемането на дяла ѝ от социалните мрежи? 

Наскоро Канада въведе закон, който задължава социални мрежи и търсачки да плащат на канадските медии за линкове към техни новини, споделени в платформите. Как това ще промени света на социалните мрежи – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Красимир Гаджоков, експерт по киберсигурност в канадска компания.

"В закона става въпрос за това, че много голяма част от интереса към платформите за търсене (като Гугъл) и социалните мрежи (като Фейсбук) е продиктуван от това, че хората намират съдържание, от което се интересуват. Този интерес се дължи също и на факта, че в много от тях (специално в Гугъл) се цитират новини – оригинално съдържание от медиите.

Ние трябва да направим разликата, че социалната мрежа не е журналистика. 

Канадското правителство, което не е първото, казва, че тези платформи трябва да плащат някаква такса на съответните медии, защото популярността на тези платформи, интересът на хората към тях, е заради това, че там е публикувано и това съдържание от тези медии. И тези платформи и търсачки печелят, защото в тях излизат и реклами и при покупка има печалби от комисионни за платформите. Никаква част от тези пари обаче не стигат до медиите.

Това са големи и публични компании (и Фейсбук, и Гугъл) и нещата са много отдавна регулирани – няма проблем с доказването на това какви са печалбите им и приходите им от реклами. Предполагам, че технически ще се търси или някакво усредняване на базата на показвания на медийни заглавия, или ще се търси по-точно решение, при което точният брой показвания или щракания на съответната медия, тогава ще се вземе всичко това предвид."

Възможно ли е да има баланс и справедливост в мрежата, могат ли да се ограничат злоупотребите със споделянията, няма ли да пострада качествената информация, възможно ли е да бъдат спрени новините в социалните мрежи, наложително ли е да се направи разликата между коментиране в мрежите и журналистиката, как тези промени ще повлияят на фалшивите новини, чиито основни канали са именно във Фейсбук – чуйте подробности от звуковия файл.

Снимка – Pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08