Семейството днес се е променило – не е това, което беше. Отношенията в него са променени. Трябва да се помисли за по-добър регламент на отговорностите и ангажиментите вътре в семейството.
Много въпроси се повдигнаха в последните дни след случая с Дебора в Стара Загора. Заговорихме за тази най-грозна част от човешките отношения, която може да деградира една връзка до насилие.
Хубаво е да продължим и един друг разговор за това колко се промени съвременното семейство. Струва ми се, че младото българско семейство е вече едно европейско семейство. Не знам кога е започнал този процес, но пандемията го катализира, тя го дефинира и ни го показа и то излезе наяве.
Когато хората останаха заедно с децата вкъщи, много ярко се прояви спецификата на всяко семейство. Когато работното място се премества у дома и у дома трябва да изкарваш и хляба, да отглеждаш и детето, да осъществяваш и своите партньорски отношения, тогава изведнъж би трябвало да провидим, че тези традиционни роли, в които жената се грижи за домакинството и отглежда детето, а мъжът изкарва прехраната, отдавна вече са счупени – те са променени. Говорим за младото семейство.
Обикновено, когато се налага да се работи от вкъщи, а това става все по-често, ти си принуден да успяваш да съчетаваш работата и ангажиментите с грижата за дома и семейството. И понякога ролите се разменят. Вече не можем да очакваме, че мъжът е този, който ще бъде по-строгият във възпитанието. Детето живее в една среда, която е по-хомогенна. Там няма разделение на ролите, там понякога мъжът може да бъде по-разбиращ и по-склонен да толерира, а майката да бъде по-властна.
Важното е сега, когато законодателят прави промяна, свързана с това да направи така, че да няма толкова много "основание за насилие", да има по-голяма санкция срещу насилието в една връзка и по-ясна и работеща процедура.
Законодателят също така трябва да помисли и за по-добър регламент в отношенията в едно семейство, вкл. и в различните начини на съжителство, като отчита тези нови обстоятелства, които често пъти създават напрежение и хроничен стрес.
Бих казала, все пак, че има повече съпричастност в новото семейство – уеднаквяване на позициите, ролите и отговорността. Понякога обаче биха могли да се създадат изкривявания, ако тежестта бъде прехвърлена само върху едната страна. Тогава се нарушава балансът. Трябва да видим, че в тези житейски епизоди на едно семейство, е особено важно да се помисли за епизода, когато двамата партньори/съпрузи установяват своите отношения и роли.
Чуйте коментара от звуковия файл.
Снимка – pixabay
Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..
В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..
Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..
С доц. Пламен Петков от Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме в "Нашият ден" за магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" , която в началото на годината получи сертификат от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Двугодишната магистърска програма Nuclear Technologies, Management, and..
Датата 27 януари е обявена от ООН за Международен възпоменателен ден на жертвите на Холокоста. Българският дипломатически институт към министъра на външните работи на Република България, съвместно с МНвР, Историческия факултет и Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира днес събитие, посветено на проф...
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg