Защо искаме да сме безсмъртни? Как технологиите могат да ни помогнат за постигането на това? Прогресът на биоинформатиката, генетиката, биотехнологиите и тъканното инженерство дават надежда, че човекът ще може да отложи последната бариера – смъртта. Какво ще се случи обаче, когато доближим безсмъртието? Дали в стремежа си да се избавим от човешката участ няма да се превърнем в нещо друго? Какви са възможните икономически сценарии на едно бъдещо безсмъртно общество? Безсмъртие на индивида или на съзнанието? Каква е цената, която трябва да платим, за да постигнем безсмъртие?
На 14 август 2023 г. от 19:00 ч. в кино "Cabana" можете да се насладите на едно пътешествие отвъд живота и смъртта, организирано от Научен форум "Рацио" със заглавие "Смърт на смъртта".
Безсмъртието не е научна фантастика – то е факт. Стара новина на почти 4 милиарда години. Толкова отдавна според учените може да проследим съществуването на LUCA – последният универсален общ предшественик. От него произлизат всички следващи живи организми, живели някога и живеещи и днес на планетата Земя. Във всички нас има "отражение“ от LUCA, видимо в ДНК.
"Във всяка една наша клетка, във всеки един консервативен ген, който съществувал тогава, който все още е у нас и който е разпръснат във всяка жива система", споделя д-р Спас Керимов, предприемач, учен, футурист, вдъхновен от науката и създател и изпълнителен директор на стартираща биотехнологична компания за 3D принтиране на човешки тъкани.
Сценариите за смъртта са прекалено много. Ако трябва да мислим по-скоро в духа на мисловни експерименти, които да си създаваме, не можем да очертаем едно-единствено бъдеще.
Много зависи какво е това безсмъртие – дали е биологично или някакъв вид дигитално безсмъртие", казва Николай Стоянов, разследващ и финансов журналист във в. "Капитал".
За момента отговорът на сложната задача за безсмъртието е възпроизвеждането. То осигурява "безсмъртие“ на нашето ДНК.За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg