С приближаването на Световния ден на фотографията имаме възможността да се докоснем до мнението на двама известни фотографи – Георги Величков и Веселин Боришев, които споделиха своите виждания по актуални теми и предизвикателства в сферата на изобразителната и фотографската изкуство.
В ефира на “Нашият ден“ фотографът Георги Величков разгледа различни аспекти на обществения дебат около разположението на Паметникът на Съветската армия в центъра на София. Той подчерта, че историческата истина трябва да бъде представена чрез образование и информация, а не чрез паметници. За него няма място за паметник на “окупационна армия в центъра на столицата и предлага плоча, която да разясни историческия контекст“. Своето мнение той подкрепи със становището, че “образованието трябва да започва още от детската градина и началното училище, за да се изградят правилни ценности и интерпретации на миналото“.
В изказванията си Георги Величков споделя и загрижеността си относно влиянието на социалните медии върху обществото. Той смята, че те създават изолация и индивидуализация, като затварят хората в "балони" и ги лишават от истинска социална връзка и диалог. Това може да допринесе за размиване на общи ценности и историческа наследственост.
Фоторепортерът Веселин Боришев споделя мнението на Георги Величков по въпроса за историческата истина и важността на разграничаването й.
“Всеки от нас сам избира балона, в който да живее. За мен съдбата на Паметника на Съветската армия може би е най-важната тема от тези 30 години. Още миналата седмица бях готов да се обзаложа, че няма да доживея бутането на този паметник, да не говорим за преместването му, а след последните събития съм абсолютно сигурен в това. Това е поредният план, от десетилетия има решения за махане на този обект“, казва той.
Фотографите споделят своите гледни точки по актуални събития, като предстоящите местни избори.
Чуйте още от тях от разговора в звуковия файл.
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg