Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

История и настояще: Две перспективи от света на фотографията

Снимка: Цецо Папазов

С приближаването на Световния ден на фотографията имаме възможността да се докоснем до мнението на двама известни фотографи – Георги Величков и Веселин Боришев, които споделиха своите виждания по актуални теми и предизвикателства в сферата на изобразителната и фотографската изкуство.

В ефира на “Нашият ден“ фотографът Георги Величков разгледа различни аспекти на обществения дебат около разположението на Паметникът на Съветската армия в центъра на София. Той подчерта, че историческата истина трябва да бъде представена чрез образование и информация, а не чрез паметници. За него няма място за паметник на “окупационна армия в центъра на столицата и предлага плоча, която да разясни историческия контекст“. Своето мнение той подкрепи със становището, че “образованието трябва да започва още от детската градина и началното училище, за да се изградят правилни ценности и интерпретации на миналото“.

В изказванията си Георги Величков споделя и загрижеността си относно влиянието на социалните медии върху обществото. Той смята, че те създават изолация и индивидуализация, като затварят хората в "балони" и ги лишават от истинска социална връзка и диалог. Това може да допринесе за размиване на общи ценности и историческа наследственост.

Фоторепортерът Веселин Боришев споделя мнението на Георги Величков по въпроса за историческата истина и важността на разграничаването й.

“Всеки от нас сам избира балона, в който да живее. За мен съдбата на Паметника на Съветската армия може би е най-важната тема от тези 30 години. Още миналата седмица бях готов да се обзаложа, че няма да доживея бутането на този паметник, да не говорим за преместването му, а след последните събития съм абсолютно сигурен в това. Това е поредният план, от десетилетия има решения за махане на този обект“, казва той.

Фотографите споделят своите гледни точки по актуални събития, като предстоящите местни избори. 

Чуйте още от тях от разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05